facebook
Příjemnou noc, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Obezita v těhotenství

Obezita bývá jednou z příčin nejrůznějších poruch reprodukce. To znamená, že obézní ženy mohou mít problém vůbec počít dítě přirozenou cestou. Obezita může ztížit i možnosti a úspěšnost umělého oplodnění. Nejpoužívanějším ukazatelem nadváhy a obezity je tzv. Index tělesné hmotnosti (BMI). V případě nadváhy je BMI ukazatel v rozmezí 25-30 a při obezitě je tento ukazatel vyšší než 30.

 

Obezita v těhotenství znamená pro nastávající maminku zejména to, že by měla dbát zvýšené pozornosti o své zdraví a pravidelně absolvovat lékařské prohlídky. Je pravděpodobné, že lékař v tomto případě přistoupí i k častějším kontrolám než je tomu u ostatních těhotných žen. Obezita v těhotenství totiž představuje zvýšené riziko vzniku vysokého krevního tlaku, cukrovky, kornatění cév a dalších onemocnění. Zároveň může značně zkomplikovat průběh samotného porodu, který nejčastěji vyústí v potřebu císařského řezu.

 

Obezita v těhotenství nepředstavuje zátěž jen pro matku, ale jsou zde rizika i pro samotný plod. V tom lepším případě se miminko narodí pouze s vyšší porodní váhou a může tak mít více sklony k nadváze i s přibývajícím věkem. Je však potřeba si uvědomit, že dítěti hrozí i vážné nemoci či poruchy. S ohledem na to lze doporučit ženě s obezitou, aby své těhotenství zodpovědně plánovala. Zejména, aby před otěhotněním ve spolupráci s výživovým poradcem a kondičním trenérem, docílila snížení své hmotnosti.

zalozka