facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Péče o vlásky vašeho miminka


Ilustrační fotografie


Snad nikoho by nenapadlo na jemné miminkovské vlásky použít kulmu, fén, gel, barvu či jiný prostředek z arzenálu vlasové péče dospělých. Jak ale o vlásky a hlavičku dítěte pečovat, nehledě na účes? To už je složitější otázka.

Dětská hlavička má nejen jemnější vlásky, ale také jemnější kůži, která se snadno podráždí jak šamponem, tak hřebenem, méně proto rozhodně znamená více. S výjimkou prvních několika týdnů života se kojencům vlásky méně mastí, proto není potřeba vlásky denně mydlit. Ochranný lipidový film pokožky je tenčí nejen na hlavičce, ale po celém těle – speciální přípravky dětské péče neexistují jen proto, aby z vás tahaly peníze, nýbrž především kvůli ochraně před různými parabeny, silikony, pěnidly a dalšími chemickými látkami, s nimiž se denně potýká naše pokožka v různých sprchových gelech, šamponech, pěnách a kondicionérech. Dříve sice nebyla dětská kosmetika, mýdla, jimiž se myly naše babičky ovšem nebyla takovým chemickým koktejlem.  

Miminka mají tzv. velusové vlasy, což jsou krátké, jemné vlásky, které ještě nejsou úplně pigmentované. Postupně je vymění za intermediální vlásky, přechodné vlasy batolat a malých dětí, jež jsou jakýmsi mezistupněm. Postupně se vlasový porost mění za vlasy terminální, plně formované včetně vlasové dřeně, sytě pigmentované a hrubší. Nejprve se objevují jako řasy a obočí.

Dermatologové a pediatři většinou doporučují mytí vlásků speciálním šamponem cca jednou týdně (pokud dojde k namočení vlásků vodou častěji, není samozřejmě potřeba panikařit, pokud se dítě upatlá, je možné vlásky umýt i mimo zaběhnutý interval). Šampony pro dětskou péči jsou navrženy tak, aby nevysušovaly, neodmašťovaly slabý ochranný film, nedráždily oči a měly neutrální či slabě kyselé pH. Neměly by obsahovat parabeny, barviva a ideálně jsou neparfemované. V lékárně je možné koupit tzv. syndet, což je mýdlo se slabě kyselým pH, bohatou tukovou a hydratační složkou, velmi vhodné pro dětské vlásky, je však potřeba dát pozor při oplachování a smýt jej opravdu důkladně. Šampon zcela postačuje nanést jednou, bez aplikace dalších přípravků, jako jsou kondicionéry a podobně. Češeme jemným dětským kartáčkem, teprve až vlásky dorostou, zahustí se a zesílí, může se česat jemným hřebínkem s kulatými zoubky.

Pokud má miminko ve vláscích šupinaté, žluté až žlutohnědé ostrůvky mastného vzhledu, je vhodné navštívit dermatologa. Téměř určitě se pak jedná o seboreickou dermatitidu dětského věku, což je neinfekční onemocnění, které při správné péči i na dlouhou dobu vymizí, zvláště pokud se objeví u miminek (u dospělých je pak situace trošku jiná). Pokožka se změkčuje panenským olivovým či slunečnicovým olejem, který zakoupíte v lékárně. Aplikuje se na 1-2 hodiny a pak se problematická místa vyčesávají jemným kartáčkem. U starších dětí se používají také přípravky s kyselinou salicylovou, které stačí jen vymýt. Toto ošetření se provádí asi 2x týdně, není nijak zatěžující, a proto není potřeba panikařit. Návštěva lékaře je ale vhodná, aby se vyloučila případná kvasinková infekce či jiné komplikace.





Jak vybírat dětskou bundu Jak vybírat dětskou bundu

Kvalitní oblečení by mělo být základem nejen vašeho, ale také dětského šatníku. V dnešním článku se zaměříme na výběr dětské bundy. Jiná bunda je vhodná na zimu, jiná na jarní a podzimní měsíce a další na prosluněné...

Dětská důvěra Dětská důvěra

Každý z nás potřebuje mít někoho, komu může plně důvěřovat. To platí nejen pro dospělé, ale hlavně pro malé děti, pro které je důvěra naprosto klíčová, stejně jako jídlo, teplo a pohlazení. Důvěru musíme pěstovat již od...

Holčička z gynekologického pohledu Holčička z gynekologického pohledu

Je známo, že o dívčí pohlavní orgány je třeba se starat o trochu více, než o ty chlapecké. Rozvíjejí se již v bříšku a každá maminka by měla vědět, jak správně dodržovat hygienu, aby se nedostavily nepříjemné gynekologické...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka