facebook
Dobré dopoledne, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Nebezpečí horkých předmětů v domácnosti


Ilustrační fotografie

Malé dítě vždy rádo prozkoumává různá nová místa – v bytě nevyjímaje. Existuje však spousta nástrah, které jako dospělí lidé nevnímáme jako nebezpečné, ale v případě nehody u dětí mohou mít fatální následky. Jeden takový druh nástrahy se objevuje v podobě horkých předmětů.

 

 

Kde všude si dát pozor

 

Nejčastějším místem pro „horké předměty“ bývá kuchyně - čerstvá káva nebo horký hrnec s jídlem na sporáku může v případě převrhnutí na dítě způsobit široké popáleniny. Není výjimkou ani místo, kde zpravidla žehlíte i rozpálenou žehličku na sebe dítě může z prkna strhnout. Dále máme koupelnu, kde je objevují kromě jiných nebezpečných předmětů hlavně horká kulma, či žehlička na vlasy.

 

 

Stále ve střehu

 

Bylo by nejspíše obtížné obejít se v domácnosti bez těchto všech věcí, a tak je potřeba být neustále ve střehu nebo předměty zajistit proti převrhnutí. V kuchyni ani v obývacím pokoji například nepoužívejte ubrusy. Ty bývají častou příčinou převrhnutí horkých nápojů nebo ostrých nožů. Dále je dobré stavit hrníčky co nejvíce doprostřed stolu, kam malé dítko nedosáhne. To platí i v případě spotřebičů – stavte je vždy co nejdále od kraje pracovní plochy. V kuchyni vařte spíše na zadních plotýnkách nebo si pořiďte bezpečnostní ohrádku, která dítěti neumožní se na sporák jakkoliv dostat. Dejte si pozor i na šňůry od spotřebičů, za které může dítě zezdola zatáhnout a v případě pečící trouby je nezbytné být u pečení stále přítomný. Většina trub bývá v úrovni malého dítěte, a tak jí může bez problémů otevřít.

Některé druhy spotřebičů jsou pak od výroby vybaveny příslušenstvím, které je zabezpečuje proti nechtěnému používání. Autoři srovnávacího testu žehliček na prádlo na webu Arecenze.cz například doporučují se u tohoto druhu produktu zaměřit na přítomnost bezpečnostní pojistky. U trub zase existují speciální dětské pojistky.
 

 

První pomoc

 

V případě, že dojde k menší popálenině, zchlaďte postižené místo studenou tekoucí vodou a poté přiložte sterilní obvaz na popáleniny napuštěný speciálním gelem pro zklidnění podrážděné kůže nebo naneste pod obvaz lékařskou vazelínu. Pokud dojde k větším popáleninám je samozřejmě nutné ihned zavolat záchrannou službu, kde Vám poradí, jak dát dítěti první pomoc.





Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka