facebook
Dobré ráno, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Základy emoční inteligence


Ilustrační fotografie


Jsme ovládáni naší minulostí

V každé buňce máme zakódovanou informaci evoluční paměti o tom, že máme právo a schopnosti naplnit svůj život tak, abychom byli šťastní. Naproti tomu se do naší paměti osobní zapisují všechny naše zkušenosti, úspěchy i prohry, všechna zranění, zklamání, bolest, opuštění, vyloučení. Centra naší emoční paměti slouží jako strážní věž našeho organismu, aktivují všechny ochrany, pokud jakákoliv událost připomene dávnou bolest. Jsme zaplaveni energií našich emocí, která nám nese sílu se ochránit. V běžném životě si vůbec neuvědomujeme, jak moc nás ovlivňuje naše minulá zkušenost. Myslíme si, že se rozhodujeme v přítomném okamžiku, že žijeme přítomnou realitu, zatímco nás z našich vnitřních hloubek zaplavují chaotické vlny něčeho, co stojí mimo náš rozum a pochopení. A tak nás vnitřní touha a vůle k životu vede dál a my padáme a vstáváme, učíme se a snažíme se to všechno pochopit.

Spolupráce emocí a rozumu

Úroveň emoční inteligence se odvíjí od toho, jak jsou schopny spolupracovat emoční a racionální část našeho mozku. Odpovídá to rovnováze mezi rozumovou (kognitivní) inteligencí a schopností znát své emoce a umět s nimi vědomě zacházet. Nebo – lidově – rovnováze mezi rozumem a srdcem. Už jsme se toho opravdu hodně naučili, máme mnoho dovedností, zkušeností, víme, jak bychom se měli chovat, jak by se měli chovat druzí, stále se vzděláváme, jsme čím dál výkonnější tak, jak to společnost požaduje. Pokud se ale ozve naše nespokojenost, náš bytostný nárok na štěstí, svobodu, vyrovnanost a harmonii a my zjistíme, že zaběhané koleje našich každodenních návyků nás ke štěstí nevedou, rozhodneme se to změnit. Bohužel je to jako s novoročními předsevzetími – i když víme, co a jak, často znovu a znovu narazíme sami na sebe. V důležitých chvílích se chováme nelogicky, opakujeme své chyby. Je to, jako kdybychom se rozhodli ze dne na den začít jezdit po jiných kolejích a pominuli to, že žádné jiné ještě neexistují.

Půvabné na emoční inteligenci je to, že pracuje na základě vědeckých studií a moderních poznatků o neurobiologii mozku s jednoduchými principy a krok za krokem vede k vybudování kolejí nových – krásnější krajinou. Nástroje emoční inteligence pracují s přítomným časem, s nárůstem vědomí, kultivací zaměřené pozornosti. Učí uchopit energii, kterou emoce do našeho systému přinášejí, a transformovat ji v sílu, se kterou můžeme nakládat podle své vůle. Lidově řečeno – učí nás otevřít své srdce, naslouchat mu, najít pro něj společnou řeč s naším rozumem. Řečeno slovníkem naší výkonné doby – učí nás uvědomit si své emoce, rozpoznat je, ovládnout jejich energii a použít ji k dosažení svých cílů, k empatii, pochopení, schopnosti vychovávat, motivovat či vést druhé.





Jaký dárek k Valentýnu? Jaké dárky (ne)kupovat ženám na valentýnaʔ

Internet se začátkem února jen hemží radami, jakým dárkem zaručeně potěšit vaši drahou polovičku. Vybírání dárků  s sebou nese ale i určitá úskalí, tím spíš vybíráte-li dárek pro ženu. 

Snažíme se o miminko

Snažíme se s přítelem už 4 měsíce o miminko. Počítám si každý měsíc, kdy jsem dostala menstruaci, kdy skončila, a také dny, kdy má zase začít. Každý měsíc počítáme s tím, že už nedorazí...

Nevěra Nevěra

S manželem jsme se poznali před 5ti lety a byla z toho velká láska. Po půl roce mě manžel požádal o ruku a za další půl rok byla svatba. Jenže po pár měsících manželství jsem začala pozorovat, že se schovává s telefonem... 

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka