facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 18.4.2024 a svátek slaví Rostislav

Dítě v opozici

Dobrý den, je to zhruba 2 roky, co jsem se rozešla s otcem dítěte. Dceři je nyní 7 let. Po vymanění z dlouhodobě nefungujícího vztahu nastala krátkodobá euforie, kterou vystřídalo vyčerpání, beznaděj a deprese. Pořád stejný koloběh - práce - péče o domácnost - dítě, které se staví do opozice - stres - nedostatek seberealizace, kontaktu s lidmi. Mám pocit, že s sebou vláčím kládu, která se pořád vzpírá - nejvíc při vypravování a odchodu kamkoliv - společný nákup, výlet, návštěva, je to úplně jedno. Teprve, až když se dostáváme do časového skluzu a začnu křičet, tak brečí a obléká se nebo se zasekne a je hubatá. Přitom si myslím, že jí vycházím dost vstříc a nepřetěžuji jí (základní nákup, aby se dalo uvařit nebo nějaká aktivita přiměřená jejímu věku, která se líbí nám oběma). Když překonáme okamžik odchodu, tak máme nejhorší za sebou, ale je to vyčerpávající. Hrozně mě tahle pohodlnost a vzdor irituje a moc mi nepomáhá, že u druhé strany rodiny má na výběr - když nechce, tak nemusí, protože jí má kdo pohlídat a navíc jsou dost pasivní. Já jí takhle ustupovat nemůžu a ani nechci, kdyby bylo po jejím, tak skoro nevystrčíme nos z domu. Občas ale rezignuji. Mám pocit, že mi život protéká mezi prsty, jsem jako ve vězení. Asi to ze mě cítí a mám obavu, aby nás to neodcizilo.

 Hanka Havlová
Na dotaz odpovídá Hanka Havlová - terapeutka

Hezký den, Terko,

vaše otázka se týká dvou osob – vás a vaší dcerky. Popisujete jeden druh typických situací – dcerka „vyvádí“, když máme někam jít – je to tak? V těchto situacích vystupujete vy jako maminka – dobře víte, že pro děcko není dobré být jen pasivně doma (u televize, počítače?) a vy jako žena – v tomto období vyčerpaná, beznadějná a depresívní... to znamená citlivější na podněty a vznětlivější.

Dále tu vystupuje vaše dcerka. O té víme, že je jí 7 let – to je věk, kdy probíhá mnoho změn. Začátek školy, větší potřeba věcem porozumět a učit se vidět souvislosti. V situaci, kdy se jí rozešli rodiče, navíc potřebuje nalézt pevnou půdu pod nohama a pevné a velmi laskavé hranice.

Obecná „rada“ pro podobné situace s dítětem je:

  • Věnovat mu pár vteřin stoprocentí pozornosti a pochopení, že si o něco říká
  • Být zvědavá, co ji tak láká zůstat doma
  • Připustit, že to tak je, i když se mi to nelíbí („Připouštím, že opravdu v této chvíli se jí nechce měnit prostředí“)
  • Vyjádřit porozumění („Tomu rozumím, že se ti nechce jít nakupovat. Vidím to, že se radši chceš dívat na tu pohádku.“)
  • Chvíli ji následovat („Když já jsem byla malá, taky se mi někdy nechtělo dělat to, co vymysleli rodiče.“ A co se ti tolik líbí na této pohádce? Kdo ti je v ní nejmilejší?...“)
  • Dát hranice („Tak se spolu koukneme ještě pět minut a pak půjdeme“) Pak pravděpodobně přijde smlouvání – a maminka drží hranice: „Ty se teď zlobíš, že by ses chtěla ještě dívat, že? To chápu – A domluvili jsme se, že půjdeme, tak teď se oblékneme a půjdeme."
  • Trik „A“ – Největší trik je v použití spojky A namísto ALE. „Rozumím tomu, že se ti ještě nechce spinkat. Když mě něco moc baví, taky se mi nechce. A teď půjdeme spinkat.“

Nicméně, Terko, abyste v takovéto rozehrané partii zůstala klidná a uhrála to, potřebujete si odpočinout, uvidět naději a radost svého života. Moc vám doporučuji najít si dobrého terapeuta, který vás pochopí, že to máte teď těžké, a pomůže vám krok za krokem najít ztracenou rovnováhu a radost srdce :-)
Mimochodem – dětem nejde ani tak o to, aby si mohly dělat, co chtějí. Největší jejich potřeba je cítit, že máma je šťastná. Když není, touží jí pomoci. A protože to není jejich úkol, nemohou na to nikdy stačit. A protože na to nestačí, cítí se bezmocné. A co se děje vám, když jste bezmocná? Vybuchujete, jste podrážděná a vyčerpaná, že?

Dobrá terapie vám opravdu může pomoct. Dá vám podporu i inspirace pro každodenní výchovu. Přeji vám, ať tím brzy projdete a máte se s dcerkou obě krásně.

Hanka

Všechny pole je nutné vyplnit pro korektní­ odeslání­ dotazu.

Odesláním dotazu souhlasím s podmínkami využití služeb poradny



zalozka