facebook
Dobré ráno, je úterý 30.4.2024 a svátek slaví Svátek práce

Novorozenecké koliky


Ilustrační fotografie


Kolika v nejširším slova smyslu znamená jakoukoliv bolest v dutině břišní. Kojenecká kolika pak patří mezi nejčastější příčiny bolestí u miminek. Běžně se setkáváme i s pojmy jako babykolika, tříměsíční kolika nebo prostě a jednoduše prdíky. Převážnou většinu těchto kolik totiž skutečně způsobuje zvýšená plynatost. Přesto se za novorozeneckou i kojeneckou kolikou může skrývat nějaký závažnější problém, jako nesnášenlivost kravského mléka či laktózy samotné, přítomnost metabolické vady, průjmové onemocnění, porucha střevní průchodnosti atd. Potrápí asi třetinu novorozenců a kojenců v prvním půlroce života, nejčastěji mezi druhým až třetím měsícem. Projeví se záchvatem neutišitelného křiku s náhlým začátkem i koncem, trvajícím dlouho, i přes tři hodiny, často v pravidelnou denní či večerní dobu. Dítko se při kolice nápadně propíná, ohýbá, různě se kroutí, přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji. Zároveň ale stále normálně prospívá a většinu dne bývá klidné a spokojené, pokud tedy nejde zrovna o vzácné metabolické vady nebo život ohrožující stav, jakým jen například střevní neprůchodnost.

Mezi nejčastější příčiny patří nezralá trávicí soustava, která způsobuje zvýšenou plynatost. Plyn tlačí na střevní stěnu a tak vyvolává kolikovité bolesti bříška. Plyn se může do zažívacího traktu dostat také při kojení a pití, miminka při něm nasávají a polykají relativně velké množství vzduchu. Častou příčinou je také tzv. gastroezofageální reflux, při němž dochází k návratu potravy ze žaludku do jícnu. Provází jej kromě bolestí bříška také zvracení a ublinkávání. Vliv může mít také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a celková nepohoda přispívá k dráždivosti dítěte, jež pak častěji trpí na různé bolístky včetně právě koliky. Rodiče často také přenáší na děti nevědomky svůj vlastní stres z práce, nevyspání apod.

Provází-li kolika normálně rostoucí a zdravé dítě, lze kolikám předcházet pomocí častého krmení, kdy si dítko samo řekne, kolébáním, chováním v klubíčku a opatřením proti ublinkávání (přestávky na odříhnutí) či u některých použitím zavinovačky. Důležitá je správná technika kojení ve vhodné poloze, kdy dítě nenapolyká tolik vzduchu. Při výskytu koliky pak pomáhá chování v úlevové poloze na předloktí, jemné masáže bříška, přiložení teplé plenky a poloha tzv. na tygříka na bříšku. Bříško masírujeme po směru hodinových ručiček, kvůli směru peristaltiky. Vhodnější je delší kojení z jednoho prsu, při jejich střídání dítě často vypije jen sladší přední mléko a kvasné produkty z vyššího množství cukru pak zvyšují ve střevech množství plynu. Může také pomoci šetrné zavedení rektální rourky, která pomůže při odchodu nahromaděných plynů z těla ven.
Doplňkem pak mohou být dětské sirupy a kapičky proti nadýmání, jejich podávání je však nutné konzultovat s pediatrem, stejně jako podávání fenyklových a kmínových čajů ve věku do šesti měsíců, které má u tak malých dětí spíše jen psychologický efekt a to převážně na matku. Pokud je dítě krmeno umělým mlékem, lze jej vyměnit za jiný, vhodnější preparát.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka