facebook
Příjemnou noc, je sobota 27.4.2024 a svátek slaví Vlastislav

Škytání kojenců


Ilustrační fotografie


Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné zadržet dech nebo si vzít něco sladkého. Se škytavkou se běžně setkáváme i u kojenců. Ti se s ní většinou vypořádají bez větších problémů prostě tím, že sama přejde. V některých případech však může způsobit rozmrzelost a neklid kojence, zejména dochází-li k ní často. Mnoho těhotných žen dokonce uvádí, že zaznamenaly škytání svého miminka již před narozením v bříšku. A odborníci toto potvrzují, že je to možné. Dokonce se s jejím výskytem údajně dává do souvislosti zralost dýchacího systému plodu.

Podstatné je, že škytavka není pro kojence ničím nebezpečná, ale je minimálně nepříjemná. Během škytání dochází k tomu, že se pravidelně stahuje bránice. Příčiny škytavky nejsou jednotné. Kojenci často škytají před jídlem nebo naopak po jídle, jestliže příliš hltaly. V důsledku toho se rychle zvýší objem žaludku, který zároveň dráždí bránici a škytavka je na světě. Škytavka se údajně vyskytuje ve větší míře u dětí, které se zároveň potýkají s tzv. refluxem, při kterém žaludeční šťávy přecházejí nahoru do jícnu. Škytavka se rovněž může objevovat při hře nebo snaží-li se dítko více a vehementně broukat.

Je-li miminko v důsledku škytání více podrážděné, je možné mu pomoci například tím, že jej maminka přiloží k prsu a dá mu napít trochu mateřského mléka. Je-li již miminko větší, je možné mu dát napít i trochu kojenecké vody či čaje. Některým dětem pomáhá i určitá poloha v náručí rodiče, jako je například poloha „tygříka“, ve které dochází i ke snadnému odříhnutí po krmení.  K rychlejšímu odeznění škytavky může rovněž přispět, když děťátko zabavíme nějakou hračkou. Jde totiž o to, abychom dosáhli změny rytmu v dýchání, což může mít za následek právě to, že miminko přestane škytat.

Škytavka v některých případech pramení i ze špatného psychického stavu miminka. Proto je vhodné zajistit, aby se miminko cítilo dobře. Tím se obecně předejde celé řadě dětských problémů.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka