facebook
Dobré ráno, je pondělí 29.4.2024 a svátek slaví Blahoslav

Polohy při kojení - vleže a vsedě


Ilustrační fotografie


Při kojení svého miminka můžete zaujímat několik poloh - vleže, vsedě, vpolosedě nebo se rozhodnout kojit například s polštářem. Vyberte si polohu, která bude maximálně příjemná vám i vašemu miminku. Polohy můžete libovolně střídat dle své chuti, rozpoložení i možností. Například i pokud ráda kojíte vleže, může se stát, že se dostanete do situace, kdy nebudete mít možnost se položit.

Poloha vleže

Při této poloze je matka i dítě na boku. Dejte si pozor, abyste měla své tělo v rovině - neprohýbala se v zádech. Dítě se zapře o vaše břicho. Rozhodně by ale nemělo ležet na zádech, protože by hrozilo, že mu mateřské mléko zaskočí. Otočte ho k sobě tedy bokem. Pod hlavu si dejte například polštář, samotná ruka by mohla být nepohodlná a nutila by vás se stále ošívat. Tato poloha se často používá v začátcích kojení.

Oblíbená je také pozice, kdy maminka leží na zádech a dítě na bříšku nebo na boku. V obou případech určitě doporučujeme podložení hlavy polštářem. První poloha je příznivá především pro rodičky po císařském řezu. Dítě si pohodlně může vybírat jeden nebo druhý prs. Navíc zde pomáhá těsný kontakt, který působí jako podpora pro miminko. Druhá poloha je podobná, jenom při ní musíte svého novorozence podložit polštářem, aby na prs lépe dosáhl.

Poloha vsedě

Kojení vsedě je praktické, jelikož se dá provozovat téměř kdekoliv. Dítě si můžete podepřít například zvednutou nohou, pokud máte možnost dát si ji do vyvýšené polohy (například na stoličku). Příliš se však nedoporučuje maminkám po císařském řezu, kterým v této poloze dítě tlačí na jizvu. Vše ale určitě můžete vyzkoušet - třeba i tak vám bude poloha vyhovovat. Jednou rukou držíte dítě a druhou prs. Opět zde hraje velkou roli těsný kontakt mezi maminkou děťátkem.

Dítě můžete mít buď položené na bříšku nebo z boku. Rovněž můžete zkusit dát do vyvýšené pozice obě nohy. Obzvlášť pokud je miminko malé, může se tato poloha více osvědčit než její první varianta. Krmit takto můžete nejen doma, ale také v práci, v restauraci nebo venku na lavičce. Jako pomocníka samozřejmě využijete i polštářek na podložení svých zad nebo hlavičky dítěte.





Bolestivé kojení Bolestivé kojení

Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení.

Strava maminek během kojení Strava maminek během kojení

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které...

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka