facebook
Dobré odpoledne, je sobota 27.4.2024 a svátek slaví Vlastislav

Jakých potravin by se měla budoucí maminky v létě vyvarovat


Ilustrační fotografie


Léto je, co se týká stravování v těhotenství, velmi problematickým ročním obdobím. Na jednu stranu je v této době dostatek čerstvé zeleniny a šťavnatého ovoce, které si jako budoucí maminka můžete dopřávat v téměř neomezeném množství. Bohužel se na pultech obchodů objevují i rizikové potraviny, jako jsou bagety, saláty nebo jiné fast foodové dobroty, kterým je leckdy téměř nemožné odolat. Určité riziko pro vás představuje i obyčejná zmrzlina.

Teplé počasí potravinám nepřeje

Jedná se především o různé polotovary a také o potraviny, které v teple nemají dlouhou trvanlivost. Můžeme zmínit třeba saláty s tatarskou omáčkou nebo s majonézou, dále jsou nevhodné i bagety, které obsahují různé dresinky skládající se právě z majolky, jogurtu, smetany a podobných ingrediencí. Určité nebezpečí představují i uzeniny, jako párky (na oblíbený párek v rohlíku raději zapomeňte), suché salámy nebo i libová šunka může být zdrojem zažívacích potíží. Vašemu zdraví může uškodit i zmrzlina. Tu sice horké letní počasí neohrozí na kvalitě, připravuje se však ze syrových vajec a na ta si dejte velký pozor.

Nebezpečné bakterie

Mnoho z těchto zmíněných potravin může obsahovat nebezpečné bakterie. Jejich pozření tak může propuknout i v infekci, která celé vaše těhotenství velmi nepříjemně zkomplikuje. Bakterie zvaná listeria monocytogenes způsobuje infekci nazývanou listerióza. Tato infekce je následně rizikem nejen pro vás, ale i pro miminko. Pokud máte oslabenou imunitu, trpíte cukrovkou nebo onemocněním jater, dejte si na ní dobrý pozor. Projevuje se především zažívacími problémy.

Druhým letním onemocněním, které je spojené se stravou, je salmonelóza neboli také salmonela. To vzniká konzumací syrových nebo nedostatečně uvařených vajec či masa. S bakterií se můžete setkat nejen v případě zmrzliny, ale také při grilování, když budete jedním nožem krájet maso, a pak třeba i zeleninu. Opět vám tato nemoc způsobí zažívací problémy.

Jakou svačinu na cesty?

Pokud si připravujete jídlo na cesty, opět si ho připravujte s rozmyslet. Pokud budete cestovat v rozpáleném autě nebo v autobuse, určitě nejsou vhodné žádné uzeniny a masné výrobky, které rychle podléhají zkáze. Stejně tak vařená vejce nebo sýry mohou představovat riziko. Mnohem lepší je vybavit se třeba jen pečivem a koupit si až čerstvou šunku. Jako svačinka poslouží také různé obiloviny, ovoce či zelenina.





Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka