facebook
Příjemnou noc, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Jak přibrat co nejméně kil v těhotenství?


Ilustrační fotografie

Jen málokteré mamince je v těhotenství příjemné nabírání kilogramů. Obzvlášť ženy, které si před otěhotněním zakládaly na své postavě, začínají při prvních náznacích rostoucího bříška propadat depresím. Těhotenství vaše tělo samozřejmě změní, není však nutné přibrat desítky kilogramů tuku, které vám následně zůstanou a vy je už neshodíte. Na internetu tak najdete celou řadu článků na téma „Jak nepřibrat v těhotenství“. To vám sice neporadíme, ale zkusíte vám dát tipy na to, jak to udělat, aby se váha zvýšila opravdu jen minimálně.

Zdravá strava je základ

Zdravý a vyvážený jídelníček by měl být v těhotenství opravdu základem, od kterého se vše odvíjí. Snažte se jíst výživně a vyváženě. Zapomeňte na prázdné kalorie v podobě sladkostí, těžkých, tučných a mastných jídel, po kterých vám bude nakonec stejně špatně. Jídlo si rozdělte do pěti až sedmi porcí za den. Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na mléčné výrobky, bílkoviny v podobě masa či uvařených vajíček a nevyhýbejte se ani kvalitnímu pečivu nebo rýži. Součástí vaší stravy by měly být také ořechy, semena a rostlinné oleje.

A co těhotenské chutě?

Možná že v průběhu těhotenství neutečete těhotenským chutím. Myslete však na to, že i ty se dají výrazně usměrnit. Máte večer chuť na tabulku čokolády? Dejte si jen kostičku a tu doplňte třeba kouskem ovoce nebo tvarohem s marmeládou - i ten zažene chuť na sladké. Hřešit se snažte spíše v dopoledních hodinách. Různé sladkosti ve svém jídelníčku nahraďte právě ovocem a zeleninou. Místo kupovaných sušenek si upečte nějaké celozrnné doma, s minimem cukru, které vám poslouží jako zdravá svačinka, a vy pak již nebudete po sladkostech tak toužit.

Nezapomínejte na pohyb

Pohyb je důležitý i v těhotenství. Ráda se hýbete venku? Choďte na pravidelné procházky nebo velmi pomalým tempem běhejte - pokud jste běhala už před otěhotněním, nemusíte se tolik omezovat. Jestliže radši cvičíte doma, rozbalte si podložku a cvičte třeba jógu nebo pilates. Vhodné aktivity vás nejen přivedou na jiné myšlenky, ale vlivem endorfinů zlepší i vaši náladu. Navíc budete mít stále pěkné zpevněné tělo a tolik v těhotenství nepřiberete.

Nevymlouvejte se na genetiku

Přibrala vaše maminka v těhotenství 15 kilo a už je neshodila? Nevymlouvejte se na genetiku a neříkejte si, že skončíte stejně. Nabraná kila po porodu se zdravým a vyváženým jídelníčkem jistě pohodlně shodíte. A pokud ne, bude namístě navštívit lékaře nebo výživového poradce, který odhalí příčinu toho, proč nehubnete. Může se jednat opravdu o špatný jídelníček nebo třeba i o problémy se štítnou žlázou či o jiné zdravotní komplikace.





Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka