facebook
Dobré odpoledne, je pátek 3.5.2024 a svátek slaví Květoslav

Adaptogeny - pomoc při jarní únavě


Ilustrační fotografie


Jarní únava jakožto pocit fyzického a psychického vyčerpání, je častý výsledek dlouhodobého nedostatku slunečního svitu, který zná snad každý z nás. Pokud chceme své tělo po zimních měsících tmy a chladu vzpružit a pomoci mu překlenout náročné období, můžeme se obrátit pro pomoc k přírodě.  Adaptogeny, jak už sám název napovídá, nám pomáhají zvyšovat schopnosti organismu přizpůsobit se čili adaptovat na změněné podmínky, stresové situace a únavu. Lidstvu jsou takové rostliny známé již tisíce let ať to je v indické ajurvédě či tradiční čínské medicíně, která je používá jako tonika pro zvyšování energie čchi.

Kromě jiných se u adaptogenů setkáme s těmito účinky:

• Zlepšují potenci, libido, celkovou sexuální kondici
• Zpomalují procesy stárnutí organismu
• Upevňují imunitu
• Jako biogenní stimulátory působí tonizačně na fyzickou i psychickou oblast; zlepšují odolnost vůči zátěži
• Mají preventivní protirakovinný účinek nebo brzdí rozvoj rakoviny a pomáhají ji léčit
• Zvyšují pracovní či sportovní výkonnost
• Urychlují léčebné a regenerační procesy organismu
• Jsou antioxidanty
• Posilují metabolismus
• Nemají vedlejší účinky

Mezi nejznámější adaptogeny bezesporu patří ženšen čili všehohoj ženšenový (Panax ginseng) či jeho příbuzný ženšen americký (Panax quinquefolium). V čínské lékařské knize z 1. století př.n.l. je ženšen zmiňován jako bylina podporující pět vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Často se sním setkáváme jako se součástí různých preparátů ve formě kapslí,  čajů  či tinktur. Pokud se rozhodneme ho užívat mletý, doporučené denní množství je 1 čajová lžička (1g) rozdělená do 2 dávek.  Lidé trpící onemocněním srdce či zvýšeným krevním tlakem by ale měli být na pozoru a zvážit vysazení kofeinových nápojů jejichž účinky jsou ženšenem zesíleny. Podobné vlastnosti můžeme nalézt také u eleuterokoku ostnitého, kterému se říká ženšen sibiřský.

Dalším pomocníkem při boji s jarní únavou nám může být "ženšen indický" čili vitánie snodárná (Whitania somnifera).  Vitánie , která je v ajurvédě známá také jak ašwagantha je často indickými manažery používána při depresích místo vália, jako stabilizátor nálady. Dále je doporučována při léčbě rakoviny a nespavosti, snižuje cholesterol a slouží jako afrodisiakum. Její další nespornou výhodou je blahodárný účinek na funkce mozku, proto ji jistě využijí i studenti v období zvýšené psychické zátěže. Ayurvédské prameny uvádí, že pravidelné užívání ašwaganthy omlazuje a zvyšuje sexuální vitalitu. Užívá se 3-5g práškovaného kořene denně. Tonizační účinky má 5g kořene uvařeného v mléce nebo vodě s medem,odvar se užívá 2x denně.

Z českých adaptogenů je potřeba zmínit například rozchodnici růžovou (Rhodiola rosea). Jedná se o nízkou tučnolistou rostlinu, která byla díky svým léčivým účinkům na našem území takřka vyhubena a je tedy ve volné přírodě chráněná! Objevuje se ale na našich zahrádkách či skalkách jako okrasná rostlina.  Užívá se nejen stonek, ale taky její kořeny. Opět jako správný adaptogen je srovnávána s  ženšenem a v určitých směrech je její účinnost ještě vyšší. Tonizační vlastnosti rozchodnice zlepšují nejen fyzický i psychický stav člověka, ale i sexuální vitalitu. Dále zlepšuje nemocí jater, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu.

Pokud se rozhodneme s jarní únavou bojovat přírodními zbraněmi, neměli bychom opomíjet také přizpůsobení našeho jídelníčku. Tělu je potřeba dodat nové vitamíny, zejména vitamín C, dále minerály a stopové prvky. Vhodným zdrojem  vitaminu C jsou rajčata, paprika a brambory. Do povědomí lidí se v posledních letech dostává rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.) či kustovnice čínská neboli goji. Plody obou rostliny se mohou stát vítanými doplňky jarního jídelníčku.





Mocná šalvěj

Šalvěj znamená latinsky zdravý. Sám název tedy prozrazuje, že patří mezi léčivky. Využívá se v medicíně, kosmetice i kuchyni.

Vůně bylinek v naší kuchyni

Chuť čerstvé petržele, tymiánu, nebo rozmarýnu se nedá ničím nahradit. Většina bylinek se dá sušit. Po usušení je dobré dát bylinky do tmavé nádoby s těsným víkem. Některé druhy, např. máta peprná, po usušení mění chuť a proto je lepší je mrazit...

Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním

Sílu bylinek v těhotenství se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pokud máte problém s otěhotněním nebo pociťujete gynekologické problémy, kontryhel obecný určitě vyzkoušejte. V dnešním článku se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka