facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 2.5.2024 a svátek slaví Alexej

Změna chutí v těhotenství


Ilustrační fotografie


Jistě to znáte z vyprávění svých maminek, babiček nebo kamarádek. Mnoha ženám se během těhotenství mění jejich chutě. Potraviny, které ještě před pár týdny milovaly, dnes už nemůžou ani vidět a naopak jídla, které by nepozřely nebo které v nich nevyvolávalo žádné slastné pocity, se nemohou nabažit. Ano, v dnešním článku bude řeč o změně chutí v těhotenství.

Změna chutě jako příznak

I podle změny svých chutí můžete odhalit těhotenství. Ve většině případů se jako první dostaví nevolnosti, spíše nechutenství a odpor k určitým potravinám. Tyto změny mají na svědomí hormonální výkyvy, ke kterým v těhotenství dochází. Zajímavé je, že se mohou měnit nejen v průběhu jednoho těhotenství, ale i v druhém nebo v třetím již nemusíte mít stejné chutě jako při tom prvním. Změny chutí se týkají až necelých 70 % budoucích maminek.

Jak tyto chutě řešit

V těhotenství by se každá žena měla stravovat podle toho, co ji zrovna chutná. Rozhodně se nesnažte jíst potraviny, ze kterých se vám dělá špatně. Látky v nich obsažené je skoro vždy možné nahradit jinou potravinou. Vše by ale mělo být v rámci zásad zdravého stravování, abyste zbytečně nepřibírala tuk nebo netrpěla nedostatkem vitamínů či minerálů.

Příčinou chutí může být i nedostatečná nebo nevyvážená strava. Jestli je vaše strava chudá na bílkoviny a naopak bohatá na sacharidy, budete pravděpodobně častěji pociťovat chutě a po jídle se rychleji dostaví hlad.

Pokud vás přepadá chuť na zeleninu nebo na ovoce, klidně si dopřejte. Ačkoliv ovoce kromě vitamínů obsahuje i větší množství cukru, pokud ho budete jíst spíše v dopoledních hodinách, nic se nestane. Jestliže máte často chuť na zmrzlinu, můžete ji zkusit nahradit mraženým tvarohem či jogurtem. Pokud ji doplníte rozmixovaným ovocem a oříšky, vytvoříte si navíc chutnou a zdravou svačinku. Jestliže často saháte po čokoládě, vyberte si nějakou kvalitní s vysokým obsahem kakaové hmoty. Slané brambůrky a tyčinky nahraďte ořechy a kyselé chutě vyřešte citronem ve sklence s vodou nebo v zeleninovém salátu.





Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka