facebook
Příjemnou noc, je pondělí 29.4.2024 a svátek slaví Blahoslav

Draslík v těhotenství


Ilustrační fotografie


Draslík je dalším z minerálů, který je pro nastávající maminku velmi důležitý. V našich předchozích článcích jsme se věnovali už třeba jódu, vápníku nebo železu. Ani na dostatek draslíku rozhodně nezapomínejte. Získáte jej snadno z potravy a případně i z potravinových doplňků. Jeho nedostatek zvládnou odhalit krevní testy, takže se rozhodně nemáte čeho obávat.

Draslík pomáhá proti kolapsu

Hlavní funkcí draslíku v těle je, že pomáhá stabilizovat vnitřní prostředí. Jelikož během těhotenství toto prostředí čelí častým hormonálním výkyvům, je dostatečné množství draslíku v těle velmi důležité. Měli byste si jej hlídat nejen v těhotenství, ale také v šestinedělí. Draslík dále kontroluje množství vody. Ovlivňuje činnost svalů, enzymů, kyselin a srdce. Stejně jako ostatní minerály je tedy pro naše tělo opravdu nepostradatelný.

K tomu, aby byl ve vašem těle zachován dostatek draslíku, je potřeba i hořčík. Draslík dále pomáhá při vysokém krevním tlaku, kterým trpí čím dál více lidí. Takový tlak může být nebezpečný nejen pro vás, ale i pro miminko. Může způsobovat také bolest hlavy, závratě nebo slabost - tyto příčiny se mnohdy připisují i úplně jiným zdravotním problémům, přičemž odhalení nedostatku draslíku není vůbec nic složitého.

Co jíst při nedostatku draslíku

Mezi významné zdroje draslíku patří ovoce a zelenina. Draslík se nachází například v banánech nebo v sušených meruňkách. Dopřejte si tedy klidně i jeden banán denně a sušené meruňky si dejte tehdy, když vás přepadne mlsná. Je na něj bohatá také třeba brokolice, ze které snadno připravíte chutnou a sytou polévku. Výborná je i jen tak uvařená nebo zapečená. Nezapomínejte ani na ořechy, které jsou kromě draslíku i zdrojem kvalitních tuků.

Nebezpečný sodík

Dejte si pozor na konzumaci příliš slaných výrobků. Ty totiž obsahují sodík, jehož nadměrná konzumace může způsobovat ztráty draslíku. Stejně tak i nadbytek draslíku je nebezpečný. Děsit se ho ale zbytečně nemusíte, jelikož běžnou stravou si takový stav ve svém těle určitě nezpůsobíte.





Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka