facebook
Dobré ráno, je sobota 27.4.2024 a svátek slaví Vlastislav

Klystýr nebo yal gel před porodem


Ilustrační fotografie


Před samotným porodem čeká nastávající maminku několik přípravných úkonů, mezi kterými je i potřeba vyprázdnění. K tomu se v porodnicích standardně využívá klystýr. Vedle toho však některé porodnice nabízejí i možnost použití tzv. yal gelu. Zároveň je v dnešní době čím dál častější požadavek rodiček k tomu, aby porod proběhl přirozeně bez vnějších zásahů včetně nuceného vyprázdnění. A mnoho porodnic již i takovou volbu akceptuje.

Klystýr by měl být proveden na počátku porodu. Aplikace probíhá většinou v poloze na boku. Ideální je pro to samostatná místnost, aby měla rodička dostatek soukromí. Následně dojde k tomu, že porodní asistentka zavede gumovou hadičku s teplou vodou. Ideální je, když následně rodička vydrží alespoň tak patnáct minut případně déle, aby mohla voda náležitě působit.

Vedle toho je možné zvolit formu tzv. yal gelu, což je léčivo na bázi projímadla. Tuto formu si může nastávající maminka provést sama. Některé rodičky přistupují k jeho aplikaci již doma před odjezdem do porodnice. Někdy se však může stát, že si jej aplikují předčasně a z porodnice jsou ještě odeslány zpátky domů s tím, že se ještě o porod nejedná.  Aplikace je podobná jako v případě klystýru. Pomocí hadičky, která se zavede do konečníku, se vytlačí obsah lahvičky ve formě pěny. Následně by žena měla bezprostřední potřebu na toaletu oddálit, aby došlo ke kýženému výsledku. Uvádí se, že užití yal gelu je šetrnější, ale zároveň nedojde k prohřátí, jako v případě klystýru, které může porod urychlit.

V dnešní době jsou poměrně časté diskuse budoucích maminek na téma volby mezi klystýrem nebo yalem. Samozřejmě za předpokladu, že se maminka nerozhodne absolvovat porod zcela bez těchto podpůrných prostředků. Každý může mít na oba způsoby svůj názor, záleží vždy na rodičce, co si zvolí. Měla by si určit takový způsob, který jí bude vyhovovat, co možná nejvíce. Samotní lékaři uvádějí, že hlavním cílem klystýru je zejména uvolnění oblasti pánve a zároveň zvětšení prostoru pro průchod miminka porodními cestami na svět.





Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Porodné Porodné

Porodné je dávkou státní sociální podpory. Již z názvu vyplývá, že se tato dávka váže na porod dítěte. Není to však bezvýjimečné. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, která nahrazuje péči rodičů.

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne? Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?

Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka