facebook
Dobré odpoledne, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Plavání v těhotenství


Ilustrační fotografie


Plavání je sport oblíbený mezi muži i ženami. Můžete plavat kraul, prsa, znak i motýlka. Při plavání se zahřejete, zapojíte svaly celého těla, skvěle se protáhnete a zároveň zpevníte. Plavání je tedy výhodné opravdu z mnoha úhlů pohledu a je tedy skvělým odreagováním i pro budoucí maminky.

Sport, který připraví na porod

Při plavání se posilují svaly pánevního dna a uvolňují se zádové svaly. Tyto svalové skupiny mohou být oslabeny vlivem sedavé práce a minimálního pohybu. Posílení pánevního dna přispívá k hladšímu průběhu porodu přirozenou cestou. Plavání rovněž dokáže podpořit cirkulaci krve, nezatíží srdce a cévy. Nehrozí přehřátí organismu a zároveň je tento pohyb dobrý k odbourání stresu. Výhod, proč začít v těhotenství plavat, existuje tedy mnoho.

Plavání se můžete věnovat individuálně nebo navštívit skupinové lekce určené speciálně budoucím maminkám. V nich často můžete pokračovat i po porodu spolu se svým miminkem. Při výběru bazénu se zaměřte na kvalitu vody. Ideální je pro plavání zvolit krytý bazén, v přírodním koupališti panuje zvýšené riziko vzniku infekce, která by mohla vést k nepříjemnému zánětu. Jakmile vycítíte nějaké potíže, navštivte svého lékaře a od plavání raději opusťte.

Správná technika plavání

Před plaváním se dobře prodýchejte a věnujte pár minut rychlému protažení. Ve vodě můžete plavat prsa nebo znak. Při plavání byste se neměla příliš zadýchávat, a tak v pozici na břiše vydechujte do vody. Pokud vaše oči nesnesou chlór, používejte speciální plavecké brýle. Dejte si pozor na svalové křeče, které může působit nedostatek hořčíku. Nikdy tedy neplavte sama do velké hloubky. Váš tep by při pohybu ve vodě neměl přesáhnout hranici 150. Vyhněte se rovněž přílišnému zvedání rukou a rotacím v pase.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Tepová frekvence při cvičení Tepová frekvence při cvičení

Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka