facebook
Dobré dopoledne, je neděle 28.4.2024 a svátek slaví Robert

Cvičení ve vodě


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka by měla dát šanci cvičení ve vodě, které je k tělu maximálně šetrné. Ve vodě se totiž můžete uvolnit a lépe se připravit na plánovaný porod. Pokud máte čas a možnosti, nechoďte plavat sama, ale domluvte si konzultaci s trenérem. Ten vám vysvětlí správnou techniku a ukáže, jak byste měla v ideálním případě plavat, aby vaše tělo zvládlo vše bez problémů.

Hlavní výhody cvičení ve vodě

Proč je právě cvičení ve vodě během těhotenství tak moc doporučované? Je to především z důvodu, že se díky fyzikálním vlastnostem vody nezdá tak náročné. Voda totiž nadnáší a tím ulehčí vašemu tělu. Dalším benefitem cvičení je podpora cirkulace krve bez zatížení kardiovaskulárního systému. Pohybem ve vodě si v neposlední řadě zlepšíte psychiku i fyzickou kondici, posílíte svaly pánevního dna i vnitřní hluboké svalstvo, což může vést ke zmírnění bolestí zad a kloubů.

Jak správně cvičit ve vodě

Ve vodě můžete cvičit například s lehkými pěnovými činkami, kterými dosáhnete lepšího uvolnění zádových svalů, zpevníte se a také zlepšíte držení těla. Určitě není vhodné takové cviky provádět ve velké hloubce. Spíše je dobré postavit se do vody, která vám bude sahat přibližně do podpaží.

Vodu můžete také využít k uvolnění kyčlí a třísel. Ve vodě dosáhnete lepšího a také bezbolestného protažení, které většinou na suchu není možné. Navíc ve vodě můžete cvičit i na bříšku, stačí si dát pod sebe nadnášející podložku. Střídají se pohyby rozevírání a zavírání stehen, dále se protáčejí končetiny v kyčelním kloubu. Cvičení ve vodě má rovněž příznivý dopad na dýchání a na kapacitu vašich plic.

Cvičit můžete sama, se svým partnerem i s kamarádkou, která také čeká miminko. Často se pořádají i různé kurzy cvičení ve vodě, a to jak pro budoucí rodičky, tak i pro maminky v šestinedělí. Cviky jsou totiž velmi podobné.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Tepová frekvence při cvičení Tepová frekvence při cvičení

Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka