facebook
Příjemnou noc, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Syndrom polycystických ovarií


Ilustrační fotografie


Syndrom polycystických ovarií neboli Stein-Leventhalův syndrom je jedním z nejčastějších endokrinních onemocnění žen a dost často také stojí za neplodností. Při tomto onemocnění vznikají na vaječnících ženy drobné i větší cystičky pod povrchem ovaria. Postupně se tak plní cystami, zvětšuje se a mění se jeho funkce. A jak tyto cysty vzniknou? Během normálního menstruačního cyklu dozrávají uvnitř tkáně vaječníků díky hypofyzárním hormonům vaječné folikuly. Ty rostou, posunují se k povrchu vaječníku. Po dozrání na povrchu ovaria prasknou a uvolní vajíčko, které vypadne do vejcovodu. Zbytek folikulu ještě zůstává pro produkci progesteronu, jež stimuluje výstelku děložní sliznice, aby se připravila na možné těhotenství. Pokud ale žena trpí tímto syndromem, vajíčko se z folikulu neuvolní. Zůstane tak pod povrchem vaječníku a další jsou tvořeny znovu a znovu. Menstruační cyklus je tzv. anovulační, žena proto nemůže otěhotnět.

Toto onemocnění se nejčastěji projevuje u mladých žen okolo 30 let, tedy v době, kdy většina plánuje miminko. Může se týkat až 4% žen, což je velmi vysoké číslo.

Syndrom je způsoben především hormonální nerovnováhou, kdy chybí stimulující efekt na folikuly (vaječné váčky) – hormon FSH a přebývá testosteron (mužský pohlavní hormon, který může za většinu příznaků této nemoci), estrogen a luteinizační hormon. Příčiny této dysbalance mohou být různé, od přirozeně vyšší vnímavosti k těmto hormonům, přes nejrůznější nádory až po nevysvětlitelné faktory.

Syndrom polycystických ovarií se projevuje kromě infertility především projevy hyperandrogenémie, což je zvýšená hodnota mužských hormonů v krvi. Postižené ženy trpí ve zvýšené míře na akné, mají mužský charakter ochlupení (typicky horní ret, tváře, břicho, vnitřní strana stehen), chloupky u nich také rostou rychleji, mohou jim více padat vlasy, v typicky mužské linii pleše. Často bývají obézní a případné diety ani cvičení příliš nezabírají. U některých může dojít až k virilizaci, při níž zhrubne hlas a zvětší se klitoris. Mají také jinou distribuci tukové a svalové tkáně.  
Nebezpečí kromě bezdětnosti číhá zejména v riziku vzniku glukózové intolerance a následně i diabetu 2. typu, zvláště v kombinaci s obezitou. Dalším nepříjemným projevem je vysoká hladina cholesterolu a často zvýšený krevní tlak. Všem těmto stavům je potřeba věnovat náležitou pozornost, neboť mohou ženu v budoucnu ohrožovat na životě a zároveň znemožňovat zdárný průběh případného těhotenství.

Dá se to léčit? Ano, ale je to běh na dlouhou trať. U obézních žen je první na programu redukce hmotnosti, která pomůže snížit další rizika. Současně je podávána kombinovaná hormonální antikoncepce, ethylestradiol a antiandrogenní gestagen. Někdy mohou být použita přímo antiandrogenní léčba ve vyšších dávkách. Je možné také indikovat estetickou péči pro snížení tělesného ochlupení, ať už elektrolýzu nebo laser. V případě interních komplikací, jako je dyslipidémie, porušená glukózová tolerance či hypertenze, podávají se příslušné preparáty taktéž.





Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Vyšetření neplodnosti u mužů Vyšetření neplodnosti u mužů

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka