facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 2.5.2024 a svátek slaví Alexej

Barvoslepost


Ilustrační fotografie


Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne, zda se tato porucha nedědí a nemohou jí tedy trpět i vaše děti. Co přesně znamená barvoslepost, jak se zjišťuje a je skutečně dědičná?


Co je to barvoslepost

Barvoslepost, neboli daltonismus, je porucha barevného vidění lidského oka. Trpí jí přibližně 8–9% lidské populace a týká se spíše mužů bílé rasy. Barvoslepost se rozděluje do několika typů: černobílé vidění (člověk nevnímá žádnou barvu) nebo nevidí pouze jednu určitou barvu. Druhý případ je však častější. Postižení nejhůře rozlišují zejména červenou a zelenou (vidí je stejně), v některých případech nerozliší modrou.


Je barvoslepost dědičná?

V tomto případě hraje velkou roli pohlaví. Pokud v sobě máte gen pro barvoslepost a jste žena, nemusí a většinou se u vás neprojeví. Jste ale přenašečkou a můžete tento gen předat svému dítěti. Naopak u muže, který má gen pro barvoslepost, se tato porucha téměř vždy projeví. Pokud jste tedy žena-přenašečka, vzniká až 50% riziko, že váš syn bude barvoslepý a dcera bude další přenašečka. Oproti tomu barvoslepý muž bude mít všechny syny v pořádku a tento gen se již dál přenášet nebude (pokud ovšem nemá dceru - ta se také stane přenašečkou).


Jak testovat barvoslepost

Pokud máte podezření, že vaše dítě nerozpoznává určitou barvu, je třeba vyhledat očního lékaře, který vám tuto skutečnost buď potvrdí anebo vyvrátí. Typickým testem pro tento problém je tzv. Ishiharův test. Položí se před vás obrazec složený z teček – uprostřed se nachází číslice s jinou barvou, než tou, která tvoří pozadí obrazce. Lidé, kteří jsou skutečně barvoslepí číslo uprostřed obrázku neuvidí.





Růstové bolesti Růstové bolesti

Typické růstové bolesti se vyskytují u jinak zdravých dětí během nočních hodin, bolest v obou dolních končetinách jim znemožňuje usnout či je ze spánku budí. Epizoda bolesti trvá nejčastěji...

Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko

Laktózová intolerance je onemocnění, při němž je defektní či zcela chybějící enzym laktáza, který má na starost štěpení mléčného cukru – laktosy. Tento cukr obsahují všechny druhy živočišného mléka.

Tourettův syndrom Tourettův syndrom

Zdá se vám, že jsou vaše děti neposedné, dělají bez důvodu zvláštní zvuky či pohyby a vás to začíná zneklidňovat? Tourretův syndrom má jasné příznaky, které však bývají pro běžnou veřejnost...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka