facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 4.3.2021 a svátek slaví Stela

Výživa pro batolata


Ilustrační fotografie


Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Kvalita na prvním místě


Pokud je matka ve fázi ukončení kojení, lékařka na základě svého posouzení navrhne přejít na sušené mléko (například sunárek). Později by strava měla obsahovat tuhé potraviny. Co se týče živočišných bílkovin, nejdůležitější je výběr především plnotučných mléčných výrobků, protože obsahují potřebný vápník (mléko, tvaroh, smetanové jogurty pro děti, tvarohové a smetanové sýry). Denní dávka vápníku by měla být kolem 800 mg.

Co se týče masa, není třeba se omezovat na druh. Je tedy vhodné drůbeží, kuřecí, rybí, králičí, hovězí i vepřové. Měli bychom samozřejmě vybírat co nejlibovější kusy masa. Není ovšem nutné ho podávat denně a můžeme ho nahradit zeleninou, sladkými pokrmy, brambory, rýží, pečivem a ovocem.

Nevhodné potraviny pro batole

To, co bychom měli co nejvíce omezit je sůl, příliš kořeněná jídla, tučné a smažené pokrmy. Už vůbec nepřichází v úvahu fast food, uzeniny a také houby. U hub totiž hrozí alergie, pokud ho podáváme dítěti v příliš mladém věku. K pití by rozhodně neměly být podávány přeslazené nápoje typu Cola, Sprite, Kofola, černý čaj a jiné nápoje s obsahem kofeinu. Nepříliš vhodné jsou také perlivé vody, kvůli velkému obsahu minerálních prvků, které zatěžují organismus dítěte a v neposlední řadě také džusy a ovocné čaje příliš slazené cukrem, který může být nahrazen medem.

Krmení nedonošených miminek Krmení nedonošených miminek

Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Jak na ovocné a zeleninové příkrmy Jak na ovocné a zeleninové příkrmy

Ovocné a zeleninové příkrmy se doporučuje do jídelníčku novorozence zařadit zhruba v šestém měsíci. Mateřské mléko už není dostačující a obilninové kaše vaše děťátko možná již omrzely. Ovocné příkrmy jsou zajímavým...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka