facebook
Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019 a svátek slaví Libor

Výživa pro batolata


Ilustrační fotografie


Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Kvalita na prvním místě


Pokud je matka ve fázi ukončení kojení, lékařka na základě svého posouzení navrhne přejít na sušené mléko (například sunárek). Později by strava měla obsahovat tuhé potraviny. Co se týče živočišných bílkovin, nejdůležitější je výběr především plnotučných mléčných výrobků, protože obsahují potřebný vápník (mléko, tvaroh, smetanové jogurty pro děti, tvarohové a smetanové sýry). Denní dávka vápníku by měla být kolem 800 mg.

Co se týče masa, není třeba se omezovat na druh. Je tedy vhodné drůbeží, kuřecí, rybí, králičí, hovězí i vepřové. Měli bychom samozřejmě vybírat co nejlibovější kusy masa. Není ovšem nutné ho podávat denně a můžeme ho nahradit zeleninou, sladkými pokrmy, brambory, rýží, pečivem a ovocem.

Nevhodné potraviny pro batole

To, co bychom měli co nejvíce omezit je sůl, příliš kořeněná jídla, tučné a smažené pokrmy. Už vůbec nepřichází v úvahu fast food, uzeniny a také houby. U hub totiž hrozí alergie, pokud ho podáváme dítěti v příliš mladém věku. K pití by rozhodně neměly být podávány přeslazené nápoje typu Cola, Sprite, Kofola, černý čaj a jiné nápoje s obsahem kofeinu. Nepříliš vhodné jsou také perlivé vody, kvůli velkému obsahu minerálních prvků, které zatěžují organismus dítěte a v neposlední řadě také džusy a ovocné čaje příliš slazené cukrem, který může být nahrazen medem.

Výživa nedonošených novorozenců Výživa nedonošených novorozenců

Zdravý a v termínu narozený novorozenec je vybaven základními reflexy potřebné pro příjem potravy. Je schopen „hledat“ potravu a k jejímu příjmu mu slouží sací a polykací reflex. Díky tomu může být novorozenec nakojen z prsu matky.

Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější

Přibližně ve čtvrtém měsíci přicházejí na řadu příkrmy. Vaše mateřské mléko děťátku už pomalu nestačí a je tedy na čase, zařadit do jeho jídelníčku potraviny, které ho zasytí a dodají mu vše potřebné. Řeč je o obilných kaších, které...

Alergeny v potravinách Alergeny v potravinách

Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka