facebook
Dobré ráno, je pondělí 15.8.2022 a svátek slaví Hana

Krmení nedonošených miminek


Ilustrační fotografie


Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před 37. týdnem těhotenství a s porodní hmotností nižší než 2,5 kilogramu, považuje se za nedonošené. Pro správný vývoj takového miminka je samozřejmě důležitá lékařská péče, a proto si v porodnici pobude o něco déle. Zároveň však potřebuje cítit péči svých rodičů, a aby mohlo přibývat na váze a sílit, je pro něj ideální kojení.

V závislosti na stupni nedonošenosti, je zpočátku nutné provádět krmení sondou zavedenou nosem či ústy přímo do žaludku. Jakmile to ale zdravotní stav miminka dovolí, mělo by se přistoupit k přirozenému kojení, které děťátku prospěje nejvíce. V mnohých případech však mají maminky při předčasném porodu problém kojení nastartovat. V těchto situacích je dobré nechat si poradit od sestřiček v porodnici, případně přímo od laktační poradkyně, která se specializuje na stimulaci a správnou techniku kojení.

Kojení se podpoří zejména pravidelným odstříkáváním, k čemuž slouží nejrůznější typy odsávaček. K dostání jsou i speciální elektrické odsávačky, které před samotným odsáváním nejprve stimulují produkci mléka, což je využitelné právě v případě předčasného porodu, kdy může být problém se zahájením kojení. K podpoře kojení přispívá i častý kontakt mezi matkou a miminkem. V případě nedonošených miminek se proto doporučuje tzv. klokánkování, které napodobuje pobyt miminka v bříšku.

K podpoře kojení lze vyzkoušet i bylinné čaje k tomu určené. V případě, že maminka preferuje alternativní způsoby léčení, jsou k dostání i různé homeopatické přípravky, které by však měl doporučit zkušený homeopat. Pomoci může i masírování prsou nejlépe ve spojení s teplými obklady. Významnou roli hraje i dostatečný pitný režim a vyvážená a pestrá strava. Pro správný průběh kojení a dostatek mateřského mléka je velice důležitá i psychika matky. Jestliže se bude úzkostlivě zabývat výlučně kojením, může se stát, že nebude mít dostatečné množství mléka nebo o něj zcela přijde.

Výživa pro batolata Výživa pro batolata

Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Ideální ovoce pro kojence Ideální ovoce pro kojence

Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později...

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka