facebook
Dobré odpoledne, je neděle 17.10.2021 a svátek slaví Hedvika

Krmení nedonošených miminek


Ilustrační fotografie


Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před 37. týdnem těhotenství a s porodní hmotností nižší než 2,5 kilogramu, považuje se za nedonošené. Pro správný vývoj takového miminka je samozřejmě důležitá lékařská péče, a proto si v porodnici pobude o něco déle. Zároveň však potřebuje cítit péči svých rodičů, a aby mohlo přibývat na váze a sílit, je pro něj ideální kojení.

V závislosti na stupni nedonošenosti, je zpočátku nutné provádět krmení sondou zavedenou nosem či ústy přímo do žaludku. Jakmile to ale zdravotní stav miminka dovolí, mělo by se přistoupit k přirozenému kojení, které děťátku prospěje nejvíce. V mnohých případech však mají maminky při předčasném porodu problém kojení nastartovat. V těchto situacích je dobré nechat si poradit od sestřiček v porodnici, případně přímo od laktační poradkyně, která se specializuje na stimulaci a správnou techniku kojení.

Kojení se podpoří zejména pravidelným odstříkáváním, k čemuž slouží nejrůznější typy odsávaček. K dostání jsou i speciální elektrické odsávačky, které před samotným odsáváním nejprve stimulují produkci mléka, což je využitelné právě v případě předčasného porodu, kdy může být problém se zahájením kojení. K podpoře kojení přispívá i častý kontakt mezi matkou a miminkem. V případě nedonošených miminek se proto doporučuje tzv. klokánkování, které napodobuje pobyt miminka v bříšku.

K podpoře kojení lze vyzkoušet i bylinné čaje k tomu určené. V případě, že maminka preferuje alternativní způsoby léčení, jsou k dostání i různé homeopatické přípravky, které by však měl doporučit zkušený homeopat. Pomoci může i masírování prsou nejlépe ve spojení s teplými obklady. Významnou roli hraje i dostatečný pitný režim a vyvážená a pestrá strava. Pro správný průběh kojení a dostatek mateřského mléka je velice důležitá i psychika matky. Jestliže se bude úzkostlivě zabývat výlučně kojením, může se stát, že nebude mít dostatečné množství mléka nebo o něj zcela přijde.

Složení umělého mléka Složení umělého mléka

Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní...

Výživa nedonošených novorozenců Výživa nedonošených novorozenců

Zdravý a v termínu narozený novorozenec je vybaven základními reflexy potřebné pro příjem potravy. Je schopen „hledat“ potravu a k jejímu příjmu mu slouží sací a polykací reflex. Díky tomu může být novorozenec nakojen z prsu matky.

Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější

Přibližně ve čtvrtém měsíci přicházejí na řadu příkrmy. Vaše mateřské mléko děťátku už pomalu nestačí a je tedy na čase, zařadit do jeho jídelníčku potraviny, které ho zasytí a dodají mu vše potřebné. Řeč je o obilných kaších, které...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka