facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 29.9.2022 a svátek slaví Michal

Cvičení s miminky


Ilustrační fotografie

Tvrzení, že pohyb je nezbytnou složkou lidského života, je známá věc. Když se však narodí miminko, musíme přemýšlet, jaký druh pohybu je pro něj a pro novopečenou maminku nejvhodnější. Správné cvičení je důležité nejen pro zdravý růst miminka, ale vede také ke kladnému vztahu k pohybu a sportu jako takovému.

Proč začít cvičit

Cvičení by mělo být cestou ke koordinaci těla, stimulaci smyslů, psychickému a fyzickému otužování a k podpoře imunitního systému. Dítě utužuje sociální vazby s cvičitelem nebo samotnou matkou a poznává další možné způsoby pohybu. Pokud se matka rozhodne, že s dítětem nebude cvičit, nic se neděje.  Dítě však bude ochuzeno o nové rozměry pohybu, navazování vztahů s okolím, což může později vést k menšímu sebevědomí, pozdějšímu rozvoji motoriky a dítě bude více bojácné něco nového vyzkoušet.

Jak a kdy začít cvičit

S miminkem bychom měli cvičit, pokud má náladu, není rozmrzelé či nemocné. Mělo by samozřejmě být v dobré fyzické kondici a celkově zdravé bez větších potíží. Pokud jste ho právě nakrmili, počkejte půl hodiny po jídle a nejlépe v dopoledních hodinách, kdy má nejvíce energie a pohyby bude více vnímat. Cvičte pouze v dobře vyvětrané místnosti s přijatelnou pokojovou teplotou, aby dítě neprochladlo, nebo aby ho vyšší teplota neuspávala. Pokud má dítě nějaké zdravotní omezení, nízkou poporodní váhu, problémy s pohybovým aparátem či jiné omezení je dobré se poradit o cvičení s pediatrem či fyzioterapeutem.

Příklady cviků od 3 měsíců dítěte:

Otáčení hlavičky - opatrně otáčíme hlavičkou ze strany na stranu a později zkusíme dítě zvednout v poloze na zádech za ručičky – dítě si již díky cvikům s otáčením uvědomilo svaly na šíji a hlavička by mu při zvedání neměla padat.

Protahování paží - jemně překřižujeme paže dítěte, rozpažujeme, vzpažujeme, opatrně kroužíme s rukama v loktech a v zápěstí.

Protahování nožiček - u nohou uchopíme dítě za lýtka, přitlačujeme jemně k tělu a jemně zpátky (nenatahujeme!), poté kroužíme nohama v kyčlích oběma směry a poté obě nohy pokrčené v kolenou kroužíme po směru hodinových ručiček.

Cvičení s malými dětmi

Máte malého prcka a říkáte si, že už by bylo na čase zajít si s ním někam zacvičit? Dnes je všude spousta možností a nabídek, ale stále tápete, jaký typ cvičení je vlastně pro Vaše dítě skutečně vhodný. Co Vám napomůže se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka