facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

Meduňka vám pomůže usnout


Ilustrační fotografie


Meduňka lékařská je bylinka, která se často používá při nespavosti. Určitě i vy ji znáte, a pokud ne, rádi vás představíme. Jedná se o rostlinu, kterou můžete zakoupit ve formě čajů nebo třeba kapek. Mnohdy se míchá i s jinými bylinkami, jejichž účinky se vzájemně doplňují. Můžete si ji také vypěstovat na své zahrádce, čímž nejen ušetříte peníze, ale ještě budete mít během léta k dispozici meduňku čerstvou.

Elixír léčivých vlastností

Meduňce jsou připisovány různé léčivé vlastnosti. Jednou z nich také je, že pomáhá při nespavosti, jelikož čaj připravený z meduňky nebo tinktura rychleji navodí pocity únavy. V těhotenství jsou bylinky často to jediné, co si můžete na pomoc se spánek dopřát. V lékárně vám žádné léky neprodají a ani lékař vám většinou nic moc nepředepíše. Léky totiž často negativně působí na plod. Což rozhodně u meduňky nehrozí.

Účinky meduňky

Meduňka lékařská nachází své využití v mnoha oblastech. Uklidňuje, uvolňuje, odbourává stres nebo i zlepšuje zažívání. Nově byly také objeveny její protivirové účinky, takže i v období chřipek vám jistě přijde vhod. Čaj z meduňky můžete vypít už ve večerních hodinách nebo těsně před spaním. Neslaďte ho běžným cukrem, mnohem lépe chutná samotný nebo oslazený jen lžičkou medu. Meduňku rovněž můžete používat třeba do ovocných salátů nebo do smoothie a mixovat ji s ovocnými a zeleninovými šťávami. Obzvlášť čerstvá meduňka vám v tomto podání zachutná.

Pěstování meduňky na zahrádce nebo meduňka z obchodu

Jestliže si meduňku pěstujete na zahrádce, skliďte ji ještě před květem. V té době je totiž nejúčinnější. Pokud ji nechcete všechnu spotřebovat (což většinou ani není možné, jelikož jí je velký keř), tak si ji usušte. Ideální je meduňku sušit při nízkých teplotách, abyste nezničili užitečné obsažené látky. Meduňka obsahuje přibližně 0,1 % silic a 4 % tříslovin. Je bohatá také na minerály nebo flavonoidy. Pro klidný spánek je tedy tím nejlepším, co si můžete dopřát. V zimě vás také prohřeje a v létě uklidní, a to i při horkém počasí.

Těhotenství a bylinky Těhotenství a bylinky

Bylinky v těhotenství představují velmi kontroverzní téma. Existují totiž takové, které dokáží zklidnit bolest, ulevit od nepříjemné nevolnosti i pomoci při porodu. Známé jsou však i ty, které mohou průběh celého těhotenství zkomplikovat.

Mocná šalvěj

Šalvěj znamená latinsky zdravý. Sám název tedy prozrazuje, že patří mezi léčivky. Využívá se v medicíně, kosmetice i kuchyni.

Vůně bylinek v naší kuchyni

Chuť čerstvé petržele, tymiánu, nebo rozmarýnu se nedá ničím nahradit. Většina bylinek se dá sušit. Po usušení je dobré dát bylinky do tmavé nádoby s těsným víkem. Některé druhy, např. máta peprná, po usušení mění chuť a proto je lepší je mrazit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka