facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.5.2022 a svátek slaví Aneta

Psychika během hubnutí


Ilustrační fotografie


Když se začínáme pouštět do snižování váhy, velmi často také zapomínáme na to, že to není jen tělo, o které se v průběhu hubnutí musíme starat. Je všeobecně známé, že velkou roli hraje také naše psychické rozpoložení. Jednak proto, že většina lidí ve stresové situaci sáhne po něčem sladkém, jako je čokoláda nebo dortík, protože po snězení mají pocit určité úlevy. Tato úleva však trvá jen krátký moment a tělu nedodá žádné potřebné živiny, které při spalování potřebuje.

Za vším je mozek

Tento jev je dán tím, že v okamžiku, kdy mozek zaznamená stres nebo jakoukoliv jinou menší nepohodu, vyšle tělu „signál“, aby sáhnul po něčem sladkém, protože celý tento proces je pro něj velmi vyčerpávající a potřebuje dodat rychlou energii v podobě cukrů, nejlépe těch jednoduchých. Pokud právě hubneme a toto se nám stane, k našemu stresu v práci, či ve škole, který právě prožíváme, se nám přidá ještě černé svědomí, že jsme snědli něco nezdravého a máme strach, že nám to naruší hubnutí.

Tělo ve spolupráci s psychikou

Pokud se právě nenacházíme v dlouhodobém stresu, může nastat i jiný problém.  Stává se, že během hubnutí, kdy se nám povede něco shodit, se váha najednou zastaví.  Toto je celkem běžné a projeví se to téměř vždy, když hubneme už delší dobu. V tomto okamžiku však začneme panikařit, proč už to dál nejde, co děláme špatně a pozorujeme se s hrůzou každý den v zrcadle. Tělo se díky špatnému psychickému stavu z váhy opět dostává do stresu a začne proti redukci „stávkovat“. V tomto případě je dobré zachovat klid, poradit se s nějakým výživovým poradcem a společně se na skladbu jídelníčku podívat. Třeba bude nutné přidat nějakou pohybovou aktivitu nebo ve stravě jen něco poupravit.

Všeobecně však platí, že pokud se právě nacházíte v období stresu, který má dlouhodobou povahu, měly byste s hubnutím začít až poté, co se trochu zastavíte a budete mít více času sama pro sebe.

Štítná žláza – problém pro hubnutí a otěhotnění Štítná žláza – problém pro hubnutí a otěhotnění

Hromadné hubnutí je v dnešní době fenoménem jak u žen, tak u mužů. Mnohdy naše snahy podpoří správná skladba jídelníčku a přidaný pohyb. Někdy se nám ale i přes všechny snahy a dodržování zdravého životního stylu snížit váhu nevede.

Slazení během hubnutí Slazení během hubnutí

Spousta z nás je zvyklá na svou každodenní dávku kávy nebo čaje – většinou oslazenou cukrem. Během hubnutí je však denní konzumace jednoduchého cukru tabu. Pokud tedy začínáme s hubnutím a nechceme se sladké chuti úplně ...

Pomoc: hubnu v těhotenství Pomoc: hubnu v těhotenství

Na hubnutí v těhotenství můžeme pohlížet ze dvou úhlů. První je žádaný úbytek váhy, kdy držíme dietu a snažíme se shodit přebytečné kilogramy. Samotná dieta není pro těhotenství příznivá. Žádná žena by se neměla v jídle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka