facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 2.8.2021 a svátek slaví Gustav

Podzimní a zimní deprese


Ilustrační fotografie


Podzimní a zimní deprese občas postihnou každého, přičemž častěji si na ně stěžují ženy než muži. Což může být ale i důsledkem toho, že muži často nemluví o svých pocitech. Ne vždy se jedná o depresi v pravém slova smyslu. Je to spíše špatná nálada, která nastává s přicházejícím podzimem a zimou, kdy je méně světla a tepla, což má za následek, že se lidské tělo hůře vypořádává s nastalými fyzickými nepříjemnostmi. Většinou se také dostaví první virózy a nachlazení, což se rovněž odrazí na psychickém stavu.

Podzimní deprese či špatná nálada se nejčastěji projevuje větší únavou, rozmrzelostí, nechutenstvím jak k jídlu, tak i k běžným denním činnostem. V takovém stavu se hůř snášejí a řeší nejrůznější rodinné, ale i pracovní obtíže. Důležité je začít s těmito projevy, co nejdříve bojovat. A nejúčinnějším prostředkem je fyzická aktivita, při které se vyplavuje známý hormon štěstí. Mezi doporučení tak patří dřívější ranní vstávání, procházka či cvičení tak, aby se organismus co nejdříve „nastartoval“.

U někoho nastává problém spojený s nepříznivým podzimním počasím až během podvečera, kdy se již brzy zešeří. V takovém případě je důležité se tomu nepoddat a najít si aktivitu, která vás potěší. Vhodnou aktivitou může být již zmiňované cvičení, masáže, veselá kniha, posezení s přáteli nebo hra s dětmi. Stejně tak i pravidelné saunování může velice pozitivně prospět psychické pohodě, zvláště pokud jste zimomřivý typ. V sauně lze doplnit tolik potřebné chybějící teplo. Dobrou vzpruhou a novou energií může být i například prodloužený relaxační víkend s masážemi, kosmetikou a dobrým jídlem, na který se vypravíte s partnerem nebo kamarádkami.

Jedním z doporučení, jak předcházet podzimním, ale i zimním depresím, kterým se řídí i v severských zemích, je rozsvítit si světlo. Jakmile sluníčko zajde, je důležité rozsvítit si v místnosti světlo, kterým se alespoň trochu to slunce nahradí. Pomoci mohou i některé bylinky. Pro tyto účely se jako vhodná „protistresová“ bylinka uvádí třezalka tečkovaná. Vyhnout se jí však musí ženy v těhotenství a ženy užívající hormonální antikoncepci. Pro těhotné a kojící ženy lze doporučit meduňkový čaj, který je vhodný nejen při podzimní nepohodě, ale i při migrénách.

Dobrým pomocníkem na zlepšení nálady můžou být i některé potraviny, z nichž na prvním místě se uvádí zmrzlina, a to dokonce i před tolik oblíbenou čokoládou. Dobrou náladu vám může navodit i hroznové víno. Naopak by se člověk měl vyhnout uzeninám, avokádu a sóje. Máte-li však pocit, že nic takového na vás nepůsobí a nepříjemné stavy neustupují, ale dokonce se i zhoršují, je na místě zvážit konzultaci s odborníkem.

Kde hledáme vzory Kde hledáme vzory

Bulvární periodika nám neustále vnucují za vzory herečky, modelky, zpěvačky. Zkrátka veřejně působící celebrity. Většina z nich je vyhublá dle módy. Mají za sebou několik plastických...

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka