facebook
Dobré odpoledne, je sobota 31.10.2020 a svátek slaví Felix

Podzimní a zimní deprese


Ilustrační fotografie


Podzimní a zimní deprese občas postihnou každého, přičemž častěji si na ně stěžují ženy než muži. Což může být ale i důsledkem toho, že muži často nemluví o svých pocitech. Ne vždy se jedná o depresi v pravém slova smyslu. Je to spíše špatná nálada, která nastává s přicházejícím podzimem a zimou, kdy je méně světla a tepla, což má za následek, že se lidské tělo hůře vypořádává s nastalými fyzickými nepříjemnostmi. Většinou se také dostaví první virózy a nachlazení, což se rovněž odrazí na psychickém stavu.

Podzimní deprese či špatná nálada se nejčastěji projevuje větší únavou, rozmrzelostí, nechutenstvím jak k jídlu, tak i k běžným denním činnostem. V takovém stavu se hůř snášejí a řeší nejrůznější rodinné, ale i pracovní obtíže. Důležité je začít s těmito projevy, co nejdříve bojovat. A nejúčinnějším prostředkem je fyzická aktivita, při které se vyplavuje známý hormon štěstí. Mezi doporučení tak patří dřívější ranní vstávání, procházka či cvičení tak, aby se organismus co nejdříve „nastartoval“.

U někoho nastává problém spojený s nepříznivým podzimním počasím až během podvečera, kdy se již brzy zešeří. V takovém případě je důležité se tomu nepoddat a najít si aktivitu, která vás potěší. Vhodnou aktivitou může být již zmiňované cvičení, masáže, veselá kniha, posezení s přáteli nebo hra s dětmi. Stejně tak i pravidelné saunování může velice pozitivně prospět psychické pohodě, zvláště pokud jste zimomřivý typ. V sauně lze doplnit tolik potřebné chybějící teplo. Dobrou vzpruhou a novou energií může být i například prodloužený relaxační víkend s masážemi, kosmetikou a dobrým jídlem, na který se vypravíte s partnerem nebo kamarádkami.

Jedním z doporučení, jak předcházet podzimním, ale i zimním depresím, kterým se řídí i v severských zemích, je rozsvítit si světlo. Jakmile sluníčko zajde, je důležité rozsvítit si v místnosti světlo, kterým se alespoň trochu to slunce nahradí. Pomoci mohou i některé bylinky. Pro tyto účely se jako vhodná „protistresová“ bylinka uvádí třezalka tečkovaná. Vyhnout se jí však musí ženy v těhotenství a ženy užívající hormonální antikoncepci. Pro těhotné a kojící ženy lze doporučit meduňkový čaj, který je vhodný nejen při podzimní nepohodě, ale i při migrénách.

Dobrým pomocníkem na zlepšení nálady můžou být i některé potraviny, z nichž na prvním místě se uvádí zmrzlina, a to dokonce i před tolik oblíbenou čokoládou. Dobrou náladu vám může navodit i hroznové víno. Naopak by se člověk měl vyhnout uzeninám, avokádu a sóje. Máte-li však pocit, že nic takového na vás nepůsobí a nepříjemné stavy neustupují, ale dokonce se i zhoršují, je na místě zvážit konzultaci s odborníkem.

5 důvodů proč nosit sukně 5 důvodů proč nosit sukně

V západní společnosti, do které spadáme, se rozbujela svízel s kalhoty. Ženy chodí v kalhotách. Sukně nebo šaty jsou k vidění přece jen vzácněji, nebo vůbec. Ženy je nosí jen při...

Nové peněženky od Desigual překvapují nejen designem! Nové peněženky od Desigual překvapují nejen designem!

Pokud máte ráda originalitu a výraznost, jistě znáte Desigual. Tato dnes již kultovní módní značka si zakládá na odlišnosti od ostatních, neotřelých kombinacích a výrazných barvách, které ale...

Torze vaječníků Torze vaječníků

Torze vaječníků (adnex) neboli uskřinutí vejcovodu vlivem rotace - jedná se o druhou nejčastější příčinu rozvoje náhlé příhody břišní z gynekologických záležitostí...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka