facebook
Příjemnou noc, je neděle 24.10.2021 a svátek slaví Nina

Mamografické vyšetření


Ilustrační fotografie


Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Interval těchto preventivních vyšetření je dvouletý. To znamená, že žena ve věku od 45 let může každé dva roky absolvovat preventivní mamografické vyšetření. Nárok na tato preventivní vyšetření je dán vyhláškou Ministerstva zdravotnictví.

Mamografické vyšetření je součástí preventivní péče od roku 2002, kdy bylo hrazeno ženám od 45 do 69 let. Od roku 2010 pak byla zrušena horní omezující věková hranice pro bezplatné mamografické vyšetření, které tak mohou podstoupit v rámci preventivní péče i ženy starší 69 let.

V případě ženy mladší 45 let se hradí screeningová vyšetření prsu ze zdravotního pojištění v tom případě, pokud ji na vyšetření doporučí praktický lékař nebo gynekolog. Vyšetření provedená na vlastní žádost nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. U žen mladších 40 let se přitom neprovádí mamografické vyšetření, ale tzv. ultrasonografie prsou, tzn. zjednodušeně řečeno ultrazvuk prsou.

Žena by měla pravidelně provádět samovyšetření prsou a v případě, že by se jí cokoli nezdálo být v pořádku, měla by se obrátit na svého lékaře, který jí následně může doporučit i na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření. Prevence je totiž v tomto případě pro zdraví ženy velice důležitá. Během vyšetření pomocí mamografu pociťuje žena tlakovou bolest do prsou. To je nutné, aby žena vydržela, protože jedině tak lze pořídit náležitý snímek.

Chce-li žena podstoupit preventivní vyšetření prsou na ultrazvuku nebo mamografu a nemá ani doporučení od lékaře a ani nespadá do předepsané věkové skupiny, bude jí zajímat, kolik za takové vyšetření vydá. Cena mamografického vyšetření se pohybuje kolem 600-800,-Kč. Na ultrazvukové vyšetření by si pak žena měla připravit částku 400-600,-Kč. Prevence je však důležitá a finanční vydání se jistě vyplatí.

Tipy a triky pri uzivani zelenych potravin Tipy a triky pri uzivani zelenych potravin

Zelené potraviny jsou v posledních letech velmi oblíbenými doplňky každodenní stravy. Dokáží opravdu mnohé, nejde o žádné placebo, prostě se budete už po pár dnech užívání cítit na těle i na...

Polská kosmetická značka Marion nabízí profesionální péče o vlasy a obličej Polská kosmetická značka Marion nabízí profesionální péče o vlasy a obličej

Kosmetická značka Marion představuje vysoce kvalitní kosmetiku pro péči o vlasy, pleťovou a tělovou kosmetiku. Své výrobky značka nabízí na trzích více než třiceti různých zemí, například v...

Jak s partnerem bojovat s neplopodností? Jak s partnerem bojovat s neplodností?

Milé dámy, musím se vám svěřit se svým příběhem. Samozřejmě i pro pány má zkušenost bude zajímavá, jak pochopíte později. A pro vás všechny mám skvělý tip na vánoční dárek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka