facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Vrozené srdeční vady – 2. díl


Ilustrační fotografie


Defekty síňokomorového septa

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i otevřené již zmiňované foramen ovale.

Abnormality septa mezi aortou a plicní tepnou

Prvním je společný tepenný kmen vystupující ze srdce a teprve potom je tento kmen rozdělený v plicní tepnu a aortu. Jedná se o vážnou vývojovou vadu. Obvykle ještě bývá spojena s defektem komorového septa.

Další abnormalitou je tzv. transpozice (= změna polohy) velkých cév. Plicní artérie namísto z pravé komory vystupuje z levé a aorta namísto z levé komory vystupuje z pravé. Rozvíjí se výrazná cyanóza (vysvětlení v předchozím článku) a není-li vada rychle napravena, dochází k úmrtí.

Kromě dvojcípé a trojcípe chlopně v srdci existují ještě další chlopně, mimo jiné i tzv. poloměsíčité, které jsou na začátku plicní tepny a aorty. Může dojít k jejich zúžení a tím horšímu průtoku krve do malého a velkého krevního oběhu.

Anomálie v poloze srdce

Mezi nejčastější patří srdce uložené v pravé polovině hrudníku. Obvykle bývá spojeno ještě s dalšími vrozenými srdečními vadami. Poloha srdce vpravo může být ještě spojena s opačným uložením dalších orgánů (např. jater vlevo).

Vývojové anomálie velkých tepen

Sem patří různá zúžení aorty nebo otevřená tepenná (Botalova) dučej. V období nitroděložního vývoje tepenná dučej přispívá k tomu, aby krev obešla plíce. Normálně se to děje skrze foramen ovale, ale část krve přeci jen nepřeteče z pravé síně rovnou do levé a teče tedy do pravé komory a odtud do plicní tepny, která je právě touto tepennou dučejí spojena s aortou.

Za normálních okolností aorta vystupující ze srdce ve formě aortálního oblouku směřuje doleva a dolů. Může se však vyskytnout i abnormalita, takže aortální oblouk je vpravo a tím probíhá v těsné blízkosti hltanu a průdušnice a způsobuje polykací a dýchací potíže.

Na závěr

Na závěr je třeba říci, že článek se může jevit složitějším, ale byla co největší snaha o jeho zjednodušení. V dnešní době existuje nemalé množství zobrazovacích metod, které dopomáhají k odhalování vrozených srdečních vad a to nejen u již narozených, ale i u teprve vyvíjejících se jedinců.

Studium problematiky vrozených srdečních vad patří mezi jedny z obtížnějších a jistě se ještě dočkáme mnoha důležitých objevů, které zachrání mnoho životů a dopomohou také ke zvýšení kvality života pacientů s vrozenými srdečními vadami.





Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka