facebook
Dobré dopoledne, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Shigelóza = bacilární úplavice


Ilustrační fotografie


Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož k přenosu dochází buď přímým kontaktem, nebo kontaminovanou potravou. Velice často se toto onemocnění objevuje v kolektivech, kde lze pozorovat snížené hygienické standardy (např. dětské tábory, psychiatrické léčebny, sociální ústavy a další místa, kde se obtížně udržuje hygiena). Na druhou stranu je potřeba upozornit, že naopak přílišná hygiena škodí zdraví stejně tak, jako nedostatečná – aneb jak se říká „všeho s mírou“.

Původcem tohoto onemocnění je bakterie rodu Shigella (existují 4 druhy shigell způsobující bacilární úplavici). Bakterie se po vniknutí do lidského organismu rychle množí v tenkém střevě a odtud postupují dále do tlustého střeva, kde poškozují jeho buněčnou výstelku.

Shigelóza se projevuje náhlým nástupem horečky (u dětí dochází k tzv. febrilním křečím), zimnice, třesavka, již zmíněné bolestivé křeče v břiše. Důležitým příznakem je průjem, který bývá hlenovitý až krvavý. Vzácně se může objevit i zvracení.

Onemocnění se diagnostikuje v mikrobiologické laboratoři kultivační metodou. Prevencí před touto chorobou je dodržování základních hygienických návyků (mytí rukou) a v případě, že dochází ke společnému užívání předmětů s již nakaženým, tak je dobré používat dezinfekčních prostředků, na ně jsou shigelly velmi dobře citlivé.

Léčbou již nakaženou je zajištění dehydratace (vyšší pitný režim), nasazení antibiotik a s nimi i probatik (jelikož se musí zajistit obnova střevní mikroflóry!).





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka