facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

RDS – syndrom dechové tísně


Ilustrační fotografie


RDS je zkratkou z anglického Respiratory Distress Syndrome, což znamená česky syndrom dechové tísně. Způsobuje ho nezralost plic při předčasných porodech. Projevuje se ihned po narození nezralého novorozence jako rychle se stupňující dechová nedostatečnost. Samotná závažnost tohoto syndromu je nepřímo úměrná stáří novorozence. Z toho vyplývá, že čím se dítě narodí dříve, tím má RDS horší průběh.

Podstatou celého problému je nedostatek tzv. surfaktantu v plicích (respektive v plicních váčcích = alveolech). Surfaktant je látka složená ze směsi fosfolipidů, proteinů a iontů. V alveolech ji potřebujeme ke snižování povrchového napětí plic. Produkce surfaktantu u dítěte začíná v 6. – 8. měsíci těhotenství. Abychom pochopili funkci surfaktantu coby látky snižující povrchové napětí, musíme si nejprve objasnit samotnou mechaniku dýchání.
Dýchání je soustavou dvou dějů: nádech (je dějem aktivním) a výdech (v klidu je dějem pasivním). Budeme nyní probírat mechanismus pouze klidového dýchání. Při zvýšené fyzické námaze se ještě uplatňují další svaly (pomocné vdechové a také výdechové svaly).

K zajištění dýchání potřebujeme průchozí dýchací cesty a také pro samotný nádech je nutný stah tzv. hlavních vdechových svalů – bránice a zevních mezižeberních svalů. Stahem těchto svalů dojde ke zvětšení nitrohrudní dutiny (zjednodušeně, přesněji se jedná o intrapleurální dutinu, jelikož plíce jsou obaleny viscerální pleurou/poplicnicí a hrudní stěna zevnitř je obalena parietální pleurou), čímž dojde k podtlaku v nitrohrudní dutině a tím je zajištěno roztažení plic. Následně vlivem roztahování plic klesá tlak v samotných plicních váčcích a vzniká v nich podtlak, což vede k nádechu.

Výdech je děj opačný. V klidu stačí relaxace hlavní vdechových svalů, čímž dojde ke zmenšení nitrohrudního tlaku a potažmo i ke zmenšení objemu plic. Nyní se dostáváme k tomu, proč je nutný surfaktant. Plicní váčky vlivem své elasticity mají tendenci při výdechu kolabovat, čemuž zabraňuje tato látka, která se zahustí a tím zabrání ke „slepení“ stěn plicních váčků k sobě.

Součástí léčby RDS je vnější podpora plicní ventilace a časné podávání např. uměle připraveného surfaktantu. Dozrávání plic může být urychleno i podáváním kortikosteroidů. Nekomplikovaný syndrom dechové tísně trvá v průměru 3 – 5 dní.





Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka