facebook
Příjemnou noc, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Aspirace (vdechnutí) cizího tělesa


Ilustrační fotografie


Aspirace neboli vdechnutí cizího tělesa je stav, při kterém dojde k vniknutí nějakého tělesa do dýchacích cest při aktivním nádechu. Člověk může aspirovat tuhou látku (hračka, kus jídla), tekutinu, případně emulzi nebo plyn. Nejčastěji bývá aspirována např. hračka u malého dítěte, případně sousto jídla a časté také bývá vdechnutí žaludečního obsahu, které je velmi nebezpečné a vede k rozvoji plicního edému.

U aspirace žaludečního obsahu rozlišujeme několik příčin. Patří sem zejména postižení dolního jícnového svěrače, kdy dochází k tzv. gastroezofageálnímu refluxu (obsah žaludku se dostává zpět do jícnu). Tento žaludeční obsah může dostat až do hltanu (společná cesta dýchací a trávicí) a tento obsah může překonat hrtanovou záklopku a dostat se do dýchacích cest.

Na počátku vdechnutí cizího tělesa se dostavuje kašel, což je přirozený obranný mechanismus, který pomáhá odstranit cizí materiál z dýchacích cest. Pokud se jej nepodaří odstranit kašlem, tak se člověk začne dusit a můžeme u něj (zejména u dětí to bývá velmi zřetelné) pozorovat promodrávání obličeje, rtů a sliznic. V této fázi je zapotřebí poskytnout postiženému první pomoc. Doporučuje se začít údery mezi lopatky. U miminka se tyto údery provádí také, ale je zapotřebí, aby jej měl dospělý člověk položené bříškem na dlani a hlavičkou šikmo dolů (ruku, kterou držíte dítě, se vyplatí položit si na své stehno). Poté stačí udělat pár silnějších úderů mezi lopatky. Můžete také provést otočení dítěte vzhůru nohama a to tak, že jej pevně uchopíte za dolní končetiny (je zapotřebí dávat pozor, aby dítě nevyklouzlo) a obrátit je hlavou směrem k zemi. Pokud se vám nepodaří odstranit cizí těleso z dýchacích cest, neprodleně zavolejte na ZZS 155 a řiďte se instrukcemi dispečerky.

U dospělého se také můžeme spolehnout na údery mezi lopatky. Pokud nepomohou, tak můžeme provést Heimlichův manévr (ten se nesmí provádět u malých dětí a těhotných žen!). Ten provedeme tak, že se postavíme za dusícího a obemkneme jej rukama a to tak, že pěst jedné ruky položíme pod hrudní koš uprostřed, druhou ruku položíme na pěst a provedeme tlak směrem šikmo nahoru.

Za předpokladu, že nebudeme úspěšní, opět platí volání na linku 155. Pokud dusící člověk ztratí vědomí a nedýchá, tak jsme povinni neprodleně zahájit resuscitaci (viz. článek KPR = kardiopulmonální resuscitace).





Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka