facebook
Dobré odpoledne, je úterý 23.4.2024 a svátek slaví Jiří

Proč je důležitá správná snídaně


Ilustrační fotografie


Také se každé ráno rozmrzele díváte do lednice a nevíte co si dát k snídani? Není divu. Přestože obchody nám nabízejí neuvěřitelné množství pomazánek, sýrů, salámů, ochucených tvarohů a jogurtů, je to stále ve stejném duchu. Obaly nás sice lákají super lehkým nebo extra krémovým obsahem, pořád jsou to však jen chemické výtvory, jejichž chuť se téměř nemění. Televizní a internetové pořady o jídle nás průběžně informují o tom, že spousta těchto výrobků nemá s původním názvem potraviny mnoho společného (např. játrová paštika bez jater, citronová šťáva bez známky po citronu, apod.). Naše chuťové buňky si ale na tyto potraviny tak navykly, že když ochutnáme něco přírodního, může nám to přijít nudné a mdlé. Je nejvyšší čas s tím něco udělat!


Všichni jsme už slyšeli, že je potřeba snídat. Ale jak správně, a proč vlastně? Snídaně je každý den to první, co našemu organismu dodáme, a na čem bychom měli několik prvních hodin fungovat. Jestliže nesnídáme, jedeme na palivo, které nám zbylo z předešlého dne, a na energii, kterou jsme získali během noci. Zapomínáme-li snídat častěji, tělo si to pamatuje, protože je chytré, a snaží se vytvořit si dostatečné zásoby dopředu - večer. Nutí nás klidně o půlnoci, abychom otevřeli ledničku a dali si malou svačinku. Když odoláme, ráno se probudíme s vlčím hladem nebo v „úsporném režimu“. Nejde o to snídat okamžitě po probuzení, ale být nachystaní na ten první signál těla, že je potřeba doplnit energii. Kdykoliv se Vám rozsvítí kontrolka v autě, také spěcháte natankovat. Bohužel tělo žádnou světelnou kontrolku nemá.


Ta další, neméně důležitá věc je, co snídáme. Představte si, že do nádrže svého auta nalijete směs saponátů, olejů a barev, co jste posbírali ve sklepě. Asi by to jelo špatně. Ani energetický drink pohonných hmot by mu nepomohl. Naše tělo je úžasné. I když do něj podobnou směs nalijeme, ze všech sil se to snaží zvládnout. Ale kdyby mohl žaludek mluvit, položil by nám jednoduchou otázku: Je to nutné?


Naši dávní předkové neměli markety a znali možná desetinu druhů potravin, které my si denně můžeme koupit. Určitě by se divili, proč máme na výběr 10 variant pečiva, když stačí jeden dobrý chleba. Nepotřebovali 20 druhů těstovin a rýže. A nikdo jim nezkoušel namluvit, že jeden bílý jogurt denně jim zajistí dobré zažívání. Přesto netrpěli tolika chorobami a byli přirozeně štíhlí. Člověk má někdy pocit, že se výdobytky naší doby obrací proti nám. Zkusme to tedy celé ZJEDNODUŠIT.


Stejně jako naši pra pra prarodiče, i my máme těla připravena na potravu z přírody – syrové plody, ovoce, zeleninu a obilniny, příležitostně doplněné o maso. Předkové se nestarali o obsah vitaminů a minerálů ve stravě. Nám ale takové informace mohou posloužit, abychom si mohli uvědomit, že mnoho výrobků dnešní doby neobsahuje žádné tyto potřebné látky. Nastává čas k rozhodnutí -přeprogramovat svou mysl a 1. místo na žebříčku důležitosti nechat výživě organismu. 2. příčku pak mohou obsadit naše chuťové buňky. Chvíli se sice budou bránit, ale zvyknou si. A to je to nejdůležitější pro celou naši Výzvu – cílem není „vydržet nový životní styl než se dostaví dobré zdraví a pevné tělo“, ale „změnit životní styl navždy, udělat z toho zvyk“, byť nejjednodušší možnou cestou.


A ta jednoduchá cesta je:
1. Zjistit, jaké potraviny jsou pro naše tělo nejpřínosnější (viz. článek o metabolismu)
2. Vyzkoušet, které z nich nám chutnají, a cítíme se po nich dobře
3. Naučit se jednoduché způsoby, jak si pokrmy z takových potravin rychle, snadno a levně připravit
4. Zůstat u nich s vědomím, že jsou tím nejlepším, co pro sebe můžeme udělat


Pohanka, amarant, ani špalda nejsou žádné exotické výrazy, naopak jsou to nejstarší obiloviny, které lidé v naší geografické poloze běžně konzumovali. Přestože si s nimi v první chvíli nemusíte vědět rady, stačí trocha tréninku a předávání zkušeností, abyste se je naučili zpracovávat. Začít můžete u našich Zdravých receptů, kam průběžně přidáváme nové nápady. Rovnou je také testujeme, abychom Vám nenabízeli bludy. Přesvědčte se o tom v naší diskuzi.





Sladký život s cukrem Sladký život s cukrem

Milujeme sladké věci – sladké snídaně, svačiny, dezerty… mnoho z nás si život bez sladkostí nedokáže představit a to už dávno nejsme děti. Všude slyšíme, že cukr je bílý jed, ale jak to udělat, když je téměř ve všem? 

Dobré a špatné tuky Dobré a špatné tuky

Naše buňky by bez tuků nemohly správně fungovat. A jídlo by nám bez nich nechutnalo. Ale je potřeba vědět, které našemu organismu škodí, a které prospívají. Ty nevhodné se občas skrývají i tam, kde byste je nečekali…

I. POMALÝ VERSUS RYCHLÝ METABOLISMUS I. POMALÝ VERSUS RYCHLÝ METABOLISMUS

Pro náš organismus je důležitá optimální hladina cukru (glukózy) v krvi. O to se stará především slunivka břišní, štítná žláza, nadledvinky a také játra. Slinivka produkuje hormon inzulín...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka