facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Onemocnění v průběhu těhotenství


Ilustrační fotografie


Onemocnění v průběhu těhotenství můžeme rozdělit na ta méně a více závažná. V obou případech je určitě vhodné navštívit doktora, který nastávající mamince stanoví vhodnou léčbu. Jestliže se jedná pouze o virózu, chřipku nebo třeba infekci močových cest, je dobré dopřát si dostatek klidu a odpočinku. Tyto nemoci většinou nepředstavují pro těhotenství žádnou komplikaci a je možné je bez problémů vyléčit doma. Budoucí maminku však může postihnout i závažnější onemocnění, jako jsou zarděnky nebo třeba cytomegalovirová infekce. Tyto nemoci i další, kterými již maminka trpí v době otěhotnění (poruchy jater, štítné žlázy, žaludku atd.) mohou přivodit až rizikové těhotenství.

Běžná virová nákaza

Pokud se v těhotenství cítíte unavená, dopřejte si dostatek odpočinku a kvalitních potravin. Do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, která je bohatá na vitamíny, jež vaše tělo v nemoci potřebuje. Při zvýšené teplotě se však obraťte na svého lékaře nebo gynekologa. Mnohdy je nutné nasazení léků, které potlačí nepříjemné projevy nemoci a pro vás není tak obtížné ji překonat. Antibiotika by se měla volit jen u infekcí způsobených bakteriemi. Rovněž můžeme doporučit konzumaci bylinek, například ve formě čajů.

Zarděnky, spalničky a příušnice

Jedná se o virové nákazy, které však mohou být pro plod nebezpečné. Pokud jste je před plánovaným těhotenstvím neprodělala, doporučuje se očkování proti jejich virům. Ačkoliv je výskyt příušnic velmi vzácný, může vyvolat až potrat. Stejně tak jsou nebezpečné spalničky, které mohou způsobit vývojové vady plodu. Prodělání zarděnek je nejriskantnější do 16. týdne těhotenství. Virus může způsobit potrat, poškození uší, očí, srdce, pohybového ústrojí nebo centrální nervové soustavy.

Cytomegalovirová infekce

Tato infekce je častá při krevní transfúzi. Přenáší se z matky na plod, který je nedonošený. Má postižená játra a často trpí žloutenkou. Tato infekce se nemusí projevit hned po porodu, nýbrž až na několik let. O to je také děsivější. Je velmi obtížně odhalitelná a virus dokáže přežívat v těle matky.

HIV

Poslední vir, který si zde zmíníme, je HIV neboli nemoc AIDS. Tato nemoc přechází z matky na plod a je jedno, zda jí žena má již před otěhotněním nebo ní onemocní až v jeho průběhu. Virus je schopen projít placentou nebo je možné jím dítě nakazit až během porodu. Rodička s HIV by měla rodit ve speciálním zařízení, ve kterém se vyvaruje kontaktu s dalšími maminkami. Navíc je zde možné porodit i zcela zdravé dítě, ačkoliv šance je opravdu minimální.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka