facebook
Dobré odpoledne, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Migréna v těhotenství – jak jí předejít?


Ilustrační fotografie


Bolest hlavy je nepříjemnou záležitostí, kterou vždy můžete vyřešit tak, že si dáte prášek a za pár minut je po bolesti. Budoucí maminky ale takovou možnost bohužel nemají, a tak si musí bolest protrpět a počkat, až sama odezní. Existuje nějaký šetrný a přirozený způsob, jakým by si i těhulky mohly od migrény ulevit?

Migréna vs. bolest hlavy

Pokud trpíme občasnou bolestí hlavy, říkáme, že máme migrénu. Ve skutečnosti to ale není to samé- migréna je provázena silnou pulzující bolestí, která je často spojená s nevolností a zvracením, přecitlivělostí na hluk i na světlo. Jde o chronické onemocnění, kterým trpí především ženy v produktivním věku od 24–45 let, a to v období menstruace či gravidity. V těhotenství se tak děje především v určitém období, kdy je hormonální hladina v nerovnováze. Po nějaké době se může srovnat, ale vždy záleží na konkrétním jedinci, jak velké má k migréně genetické předpoklady. Dalšími faktory mohou být i dlouhodobý stres, málo spánku či špatné stravování.

Těhotenství migréniček

Pokud jste žena, která na migrénu trpěla již před otěhotněním, je velká pravděpodobnost, že se vám stav migrény během gravidity zlepší. Potvrdily to studie, které uvádějí, že až 70% migréniček tato chronická nemoc během těhotenství úplně opustí. Bolest se může vrátit po porodu, který provází větší stres či v období, kdy se vám vrátí menstruace. Jedná se ale o velmi individuální situaci, která nemusí postihnout každou. Naopak ženy, které na migrénu nikdy netrpěly, mohou pocítit silnou bolest především v prvních týdnech těhotenství. Asi po 3 měsících může bolest ustoupit.

Jak si tedy od migrény pomoci?

Co se týče léků, těhotné ženy mají většinu z nich zakázané. Existuje však pár, které můžete užít, ale vždy jen po konzultaci se svým gynekologem. Mezi nejčastější povolené léky patří paracetamol, ovšem ne v libovolném množství a ne pro každou těhotnou ženu. Pokud těmito záchvaty trpíte, je dobré se jim preventivně vyhnout. Omezte stresové situace, vyhledávejte klid, hodně odpočívejte, jezte pravidelně a vyváženě a co nejvíce doplňujte tekutiny. Dále můžete vyzkoušet přírodní sílu uklidňujících bylinek, např. eukalyptus, heřmánek, růži, meduňku, mátu nebo citron.





Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka