facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Bolesti nohou v těhotenství


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství pak není vůbec příjemné a vy se jen těšíte, až vaše obtíže skončí. Poradíme vám, jak bolesti nohou a další nepříjemné pocity s tím spojené řešit a také jak jim předcházet. Protože prevence je vždy tím nejdůležitějším.

Životní styl v těhotenství

Možná vám to už bude znít jako klišé, ale na bolesti nohou má výrazný vliv váš životní styl. V těhotenství je potřeba více dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, který bude bohatý na kvalitní a živinově hodnotné potraviny. Vaše tělo vyžaduje vyšší přísun minerálů a vitamínů, především hořčíku a vápníku. Jestliže budete mít hořčíku málo, mohou se objevit například zmíněné křeče. Navíc hořčík se podílí i na únavě.

Abyste se problémů se svými končetinami zbavila, dopřejte si pravidelný pohyb. Každý den tedy choďte na procházku, plavat nebo cvičit. Je potřeba se hýbat, jinak vaše tělo zlenivý a bude vše snášet ještě hůře. Pokud jste doma a máte chvilku času, můžete si nohy natáhnout na pohovku do vodorovné polohy nebo si připravit horkou bylinnou koupel. To vám jistě udělá dobře. Rozhodně nesedejte s nohou přes nohu. Tím si totiž jen zakládáte na křečové žíly a další otoky.

Otoky často vznikají i z důvodu, že vaše tělo zadržuje vodu - pokud ji má nedostatek. Každý den tedy vypijte dva až tři litry vody. Nemusí se jednat jen o čistou vodou, část může být nahrazena čaji, ovocnými a zeleninovými šťávami, mlékem nebo polévkou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vaše obtíže neustupují, je namístě navštívit lékaře. Ten vám pravděpodobně provede krevní testy a zjistí, zda vašemu tělu něco nechybí. Následně doporučí vhodnou léčbu nebo poradí, jak zmírnit tyto obtíže. V extrémním případě vám může doporučit nosit kompresní punčochy, které jsou sice nepohodlné, ale otoky sníží.

Bolesti nohou často způsobují i namožené svaly nebo svalové dysbalance. Nezapomeňte tedy ani na každodenní strečink, kterým zlepšíte svou mobilitu. K bolestem přispívá dlouhé stání i sezení. Stejně tak se nepřepínejte a neabsolvujte žádné dálkové pochody. Hodinová procházka každý den je pro vaše bříško víc než dost.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka