facebook
Dobré odpoledne, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Vitamin A během těhotenství


Ilustrační fotografie


V radostném očekávání nového přírůstku do rodiny se určitě většina nastávajících maminek snaží udělat pro svého zatím nenarozeného drobečka to nejlepší. Na řadu tak často přichází otázka vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších písmenek a slovíček, jež mají zkoncentrované v malých tabletkách a barevných krabičkách zajistit zdraví a štěstí celé rodiny, především však těhotné ženy a jejího dítěte. S představou, že tělo dotyčné ženy pracuje a funguje pro dva lidi tak logicky vyplývá, že bude těchto nenahraditelných živin potřebovat více než obvykle. Ne vždy je to však pravdou. Jedním z potencionálně nebezpečných vitaminů je právě vitamin A.

Vitamin A má nezastupitelnou úlohu nejen v procesu vidění, účastní se také zejména funkcí imunitního systému, podporuje tedy obranyschopnost proti nejrůznějším infekcím, vývoje kostí, tvorby krve, vývoje a obnovování kůže i jiných buněk, přepisu genů a funguje jako skvělý antioxidant. Kromě toho se podílí pravděpodobně i na plodnosti a embryonálním vývoji. Proto by se mohlo zdát, že je potřeba dodávat v těhotenství tohoto vitaminu více. Opak je však pravdou aneb platí zlatá střední cesta a nic se nemá přehánět.

Vitamin A je dokonce označován jako teratogen, to znamená, že je prokázán vznik vývojových vad jeho působením. Konkrétně jde o poruchy vývoje nervové trubice, které se nejčastěji projeví rozštěpovou vadou v oblasti obličeje. Většina z nich je sice operovatelná, nemusí však jít jen o kosmetický defekt. Dále se mohou projevit srdeční vadou nebo vadným vývojem končetin. Škodlivý účinek se může uplatnit zejména v prvních 10 týdnech gravidity a při užívání dávek vitaminu A nad 3 mg denně, což je jen o velmi málo více, než je doporučená denní dávka.

Na druhou stranu má stále vitamin A nezastupitelnou roli ve vývoji vašeho miminka i pro vaše zdraví. Jak z této situace ven? V našich krajinách lze doporučené denní dávky vitaminu A dosáhnout naprosto běžnou stravou, většinou není potřeba jej nějak doplňovat potravinovými doplňky. Pokud tak během pokusů o miminko nebo již v počátečních fázích těhotenství uvažujete o používání nějakých vitaminových preparátů (což např. co se týče kyseliny listové vůbec není od věci), vyberte si ty, jež neobsahují vitamin A (někdy uváděn jako retinol). Zároveň pokud máte chuť na játra, zkuste je trochu zkrotit na uzdě a konzumovat je jen střídmě, neboť jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů tohoto vitaminu. Co se týče pojídání většího množství mrkve – není třeba se jej bát. Tato kořenová zelenina obsahuje tzv. provitaminy, které se musí v těle na vitamin A teprve přeměnit. Děje se tak podle aktuálních potřeb organismu, zbytek je vyloučen. Jediným rizikem při nadměrné konzumaci mrkve tak zůstává jen změna odstínu kůže na trochu oranžovější.





Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka