facebook
Příjemnou noc, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Hormonální jóga


Ilustrační fotografie

Hormonální jóga je speciální typ cvičení, který nadchne především všechny budoucí nebo i novopečené maminky. Pokud vaše hormony doslova blázní, víme, jak svému tělu od častých hormonálních výkyvů ulehčit. Výhodou této jógy je, že se nejedná o žádné náročné cvičení, ale o bezpečný způsob, jak si v klidu a v pohodě zacvičit, naučit se správně dýchat nebo i uvolnit zatuhlé svaly. Například vedle pilates či plavání je tato jóga v těhotenství opravdu doporučovaná, a to i odborníky.


Proč se doporučuje cvičit hormonální jógu

Pozitivní účinky hormonální jógy ženy ocení i v mnoha dalších oblastech. Hormonální jóga vám například pomůže otěhotnět, jelikož dokáže pomoci s neplodností, kterou způsobují svalové křeče v pánevní oblasti. Dále je řešením na bolestivý premenstruační syndrom nebo i na menstruaci samotnou. Doporučujeme ji tedy cvičit nejen v období těhotenství.

Hormonální jóga neboli také hormonální jógová terapie vychází z hathajógy, kundalinijógy a tibetského systému. Zaměřuje se v první řadě na povzbuzení hormonálního systému všech žen, které v této oblasti trápí nějaké problémy nebo které se potýkají s hormonální nerovnováhou.


Jak často se hormonální jóga cvičí

U této formy jógy je velmi důležitá pravidelnost cvičení, jinak hrozí, že zvolená terapie nebude tak účinná, tak byste se mohla zpočátku domnívat. Obvykle je dobré cvičit alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Obzvlášť před otěhotněním se cvičení nemusíte obávat. Můžete cvičit i v průběhu svého těhotenství, samozřejmě ale opatrněji. Lektorku jógy byste také měla informovat o tom, že čekáte miminko, abyste cvičení prováděla co možná nejšetrněji.

Výhodou hormonální jógy je, že cvičení nezabere mnoho času. Jakmile se ji naučíte, tak vám celá sestava bude trvat zhruba půl hodinky, což je čas, který většina žen ráno či večer může uvolnit. Celkem se při józe cvičí 21 ásan a jednotlivé cviky by se měly provádět v daném pořadí. Cvičení však vyžaduje trpělivost a nelze očekávat výsledky již po pár dnech snažení. Trvá třeba až půl roku, než se pravidelné cvičení na vašem těle nějak projeví, proto rozhodně nic nevzdávejte a vytrvejte.





Cvičení ve vodě Cvičení ve vodě

Každá budoucí maminka by měla dát šanci cvičení ve vodě, které je k tělu maximálně šetrné. Ve vodě se totiž můžete uvolnit a lépe se připravit na plánovaný porod. Pokud máte čas a možnosti...

Zlepšete mobilitu svých kloubů Zlepšete mobilitu svých kloubů

Dobrá mobilita a flexibilita představují základní prevenci proti bolestem svalů a kloubů. Pokud se i v těhotenství snažíte cvičit, a že byste rozhodně měla, zaměřte se na protahování problematických...

Vhodné sportovní oblečení v těhotenství Vhodné sportovní oblečení v těhotenství

Plánujete sportovat i v období těhotenství? Pak jistě oceníte náš článek, ve kterém najdete tipy na to, co si na své sportovní aktivity obléci. V tomto období byste si měla dát na výběru sportovního...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka