facebook
Příjemnou noc, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Běhání v těhotenství


Ilustrační fotografie

Běhání je jedna z forem pohybu, kterou lze vykonávat takřka kdekoli, bez nutnosti větších výdajů a po většinu kalendářního roku. Jak je to ale s běháním v době těhotenství? Zejména těm nastávajícím maminkám, které byly zvyklé běhat pravidelně, může tato aktivita scházet. V první řadě by se však měly poradit se svým lékařem, který posoudí jejich aktuální zdravotní stav a podle toho jim běhání doporučí nebo naopak vyloučí a nabídne jiné možnosti, jak se během těhotenství hýbat.


Běhání nelze doporučit těhotným ženám, které již dříve potratily a je u nich větší riziko i během stávajícího těhotenství nebo v případě, že lékař zjistí, že u nich dochází k předčasnému otevírání. Jestliže však tuto činnost schválí, nic tomu nebrání. Běh by však měl být přizpůsoben nastalému těhotenství. Proto by se budoucí maminka měla vyvarovat vytrvalostnímu běhání, stejně jako běhu v extrémních klimatických podmínkách, jako je velký chlad nebo naopak horko.


Běhání lze doporučit zejména těm těhotným ženám, které byly zvyklé běhat již před otěhotněním. Není úplně vhodné zatěžovat tělo novou fyzickou aktivitou právě v období těhotenství. Obecně by se mělo jednat spíše o rekreační běhání v délce nepřesahující třicet minut nejvýše třikrát týdně. Tempo by mělo být pomalejší. V těhotenství není příliš dobré, aby se žena dostávala do kyslíkového dluhu a nadměrně se zadýchávala. Navíc je nutné vzít do úvahy, že tepová frekvence se během těhotenství zvyšuje rychleji při namáhavějších aktivitách. Proto lze doporučit, aby žena měla při běhání měřič tepu a mohla jej průběžně sledovat.


V prvních třech měsících těhotenství nemá většina žen na žádný větší pohyb ani pomyšlení, s ohledem na případné nevolnosti a velkou únavu, kterou první trimestr přináší. Od druhého trimestru však většinou tyto obtíže ustupují. Nicméně žena musí počítat i s určitými fyziologickými změnami, ke kterým v průběhu těhotenství dochází, jako je uvolňování kloubů a vazů.  S ohledem na to je nezbytné, aby budoucí maminka běhala pouze v měkčích terénech a dostatečně pevných botách uzpůsobených speciálně pro běh.


Běhání, stejně jako jakákoli jiná činnost by měla být pro ženu vždy příjemná. Proto by neměla při běhání přehlížet žádnou bolest, ale raději se zastavit a odpočinout si. Důležité je rovněž dodržování dostatečného pitného režimu, na který jsou během těhotenství zvýšené nároky, a při běhání může v důsledku pocení hrozit dehydratace.





Cvičení ve vodě Cvičení ve vodě

Každá budoucí maminka by měla dát šanci cvičení ve vodě, které je k tělu maximálně šetrné. Ve vodě se totiž můžete uvolnit a lépe se připravit na plánovaný porod. Pokud máte čas a možnosti...

Zlepšete mobilitu svých kloubů Zlepšete mobilitu svých kloubů

Dobrá mobilita a flexibilita představují základní prevenci proti bolestem svalů a kloubů. Pokud se i v těhotenství snažíte cvičit, a že byste rozhodně měla, zaměřte se na protahování problematických...

Vhodné sportovní oblečení v těhotenství Vhodné sportovní oblečení v těhotenství

Plánujete sportovat i v období těhotenství? Pak jistě oceníte náš článek, ve kterém najdete tipy na to, co si na své sportovní aktivity obléci. V tomto období byste si měla dát na výběru sportovního...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka