facebook
Dobré odpoledne, je středa 24.4.2024 a svátek slaví Marek

Jak zlepšit plodnost muže?


Ilustrační fotografie


Zvyšující se počet párů neúspěšně se snažících založit či rozšířit rodinu jde ruku v ruce se snižující se kvalitou mužského spermatu. Ačkoliv podíl neplodnosti v mužských a ženských řadách zůstává stále relativně vyrovnaný na přibližně 50% „vinných“ u obou (přičemž u 1/3 dvojic je problém kombinovaný), plodnost mužů obecně klesá. Děje se tak zejména vlivem zhoršení kvality a především počtu spermií. Časy, kdy se v mililitru ejakulátu živě mrskaly desítky až stovky milionů spermií jsou již nenávratně pryč a přeborníky v plodnosti se dnes nazývají jedinci s alespoň 20 miliony/1ml. Příčinou může být stárnutí populace, různá vrozená či chronická onemocnění, znečištění prostředí a tak dále, především bychom ale neměli zapomínat na významnou změnu životního stylu, kterou lidstvo jako celek prodělalo. Už jen proto, že se jedná o záležitost, kterou lze ovlivnit.

Jedněmi z předních „zabijáků“ spermií jsou sedavá zaměstnání a módní průmysl. Umístění varlat mimo břišní dutinu má zásadní význam – pro správný vývoj a životaschopnost spermií je důležitá o něco nižší teplota. Při celodenním vysedávání, nošení nevhodného spodního prádla (jako jsou tanga, slipy a příliš těsné boxerky) nebo úzkých kalhot z hrubých a neprodyšných materiálů jsou varlata v šourku nadměrně ohřívána a spermie jsou tak v nevhodném prostředí. Problematické mohou být také časté a dlouhé sedací koupele, saunování a sprchování v nadměrně teplé vodě. Ze stejného důvodu je nevhodné pracovat s notebookem na klíně.

Počet spermií dramaticky klesá krátce po ejakulaci a trvá minimálně dalších 48 hodin, než se množství pohlavních buněk dostane zase na původní úroveň. Nemá tedy smysl pokoušet se o oplodňující styk přehnaně často, většinou to stresuje jak ženu, tak muže. Stres je navíc dalším zabijákem šancí na početí. Proto se sexu věnujte jen tak často, jak vás to oba baví a uspokojuje.

Ačkoliv sperma vyžaduje malý obsah volných radikálů ke schopnosti narušit obaly vajíčka, příliš mnoho jich naopak může stát za neplodností. Partner ženy snažící se otěhotnět by se tedy měl vyhýbat kouření, alkoholu a jiným drogám. Vyšší hladiny volných radikálů se objevují také při nadměrném stresu.

Do zdravějšího životního stylu patří také větší konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Mezi jedny z nejlepších patří především maliny, borůvky a avokádo pro svůj vysoký obsah antioxidantů, chilli díky schopnosti zvýšit průtok krve a produkci endorfinů, ústřice jako zdroj zinku a česnek jako zdroj selenu, které jsou nutné pro zdravé sperma, a ryby a oříšky jako zdroj omega-3 mastných kyselin. Nemělo by se zapomínat ani na celkový zdravotní stav a proto by si měl partner nechat ošetřit případné kazy na zubech, jelikož mohou být vzdáleným zdrojem bakterií, které brání správnému zrání spermií, a také si nechat poradit v otázce dlouhodobě užívaných léků, zažívacích potíží, obezity, nerozpoznaných pohlavně přenosných infekcí a podobně.





Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Vyšetření neplodnosti u mužů Vyšetření neplodnosti u mužů

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka