facebook
Dobré odpoledne, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Endometrióza - 1. díl


Ilustrační fotografie


Endometrióza - záhadná příčina neplodnosti

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění a velmi častou příčinou neplodnosti. Její název je odvozen od latinského výrazu endometrium, což znamená výstelka dutiny děložní. Při tomto onemocnění se právě výstelka dělohy dostává do míst, kde nemá co dělat. Částečky sliznice putují nejen po pánevní dutině v okolí dělohy, ale mohou se vyskytnout všude v dutině břišní či až na velmi bizarních místech, jako jsou třeba plíce nebo mozek, prakticky tedy téměř po celém těle. Výjimkou jsou srdeční sval a slezina.

Stejně jako děložní sliznice na správném místě podléhají tyto buňky pravidelným cyklickým změnám vlivem hormonů, včetně menstruačního krvácení. Přestože díky převážně malé velikosti ložisek není krvácení velké, může způsobit řadu nepříjemností. Problémy přitom s časem narůstají. Zpočátku nevinné krvácení provokuje vznik různých cystiček a jizev, které následně vedou až ke srůstům v dané oblasti. Zejména srůsty v malé pánvi pak negativně ovlivňují plodnost ženy, neboť nakupení jizevnaté tkáně může zvenčí utlačit vejcovody a zamezit tak průchodu vajíčka v nich. Taktéž mohou zabránit vůbec jeho vypadnutí do vejcovodu či navíc bránit v pohybech vejcovodu, které napomáhají posunům vajíčka.

Příznaky

Nejčastějšími projevy endometriózy jsou dlouhodobé bolesti v podbřišku, bolestivá a problematická menstruace, bolesti při a po pohlavním styku a někdy také krev v moči. Až u poloviny žen s tzv. pánevní bolestí se jako příčina najde endometrióza. Za dlouhodobě neúspěšnými pokusy o početí miminka také může stát a ve velkém množství případů také stojí opět endometrióza. Podle různých studií jde o 20-50% neplodných žen.

Příznaky endometriózy mohou být zaměněny se zánětem vaječníků, množství mladých dívek a žen tak zbytečně a bez úspěchu dostávají antibiotika.

Jak vzniká?

Příčina naneštěstí není známa ani dnešní rozvinuté medicíně. Jedna z teorií, tzv. implantační, hovoří o tom, že během menstruace mohou být částečky děložní sliznice vyplaveny do vejcovodů a přes ně až do dutiny břišní. Zde se mohou usadit (implantovat) a stejný cyklus jako v normální sliznici tak podstupují i tyto kousíčky mimo dělohu. Další možnou teorií je přeměna některých buněk v dutině břišní na buňky endometriální, po opakovaných zánětech nebo nadměrné hormonální stimulaci estrogeny. Poslední teorií je teorie imunologická, která předpokládá, že obranný systém nereaguje tak jak má na endometriální buňky mimo dělohu a usnadňuje tak jejich implantaci nebo přeměnu. Nejpravděpodobnější bude zřejmě souhra všech těchto faktorů, společně s genetickým vlivem. Jsou totiž prokázány jasně familiární výskyty a u dvojčat je riziko vzniku endometriózy, pokud jí už jedna žena trpí, až 80%.





Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Test plodnosti Test plodnosti

Test plodnosti si aktuálně mohou nechat udělat muži i ženy. Přistupuje se k němu tehdy, když se partnerům nedaří při početí miminka. Rozhodně se však k němu neuchylujte během prvního roku. Těhotenství vyžaduje dostatek času ...

Jonášova metoda Jonášova metoda

Pokud se již delší dobu pokoušíte s partnerem o miminko, možná jste zaslechla o tzv. Jonášově metodě. Jedná se o metodu výpočtu ideálního dne pro početí na základě předpokladu, že je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka