facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.4.2024 a svátek slaví Jiří

Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?


Ilustrační fotografie


Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv malé děti jsou zcela závislé na pomoci rodičů, tradičně matky, jež by měla nejen pečovat o hygienu ústní dutiny a výživu, ale také pozitivně ovlivňovat stravovací a hygienické návyky dítěte. Pomoc s čištěním zubů by měla být samozřejmostí minimálně do 7-8 let a dohled neuškodí ani u starších dětí.

Pravidelné čištění zubů by mělo probíhat od okamžiku prořezání prvních zoubků do dutiny ústní, vhodné je však dásničky od jemného mikrobiálního povlaku a zbytků mléka čistit již dříve cípem bavlněné plenky, měkkým kouskem gázy apod. Od prořezání prvních stoliček by rodiče měli zoubky začít čistit měkkým zubním kartáčkem, do té doby stačí kousek tkaniny nebo prstový kartáček. Společně s kartáčkem je vhodné použít dětskou zubní pastu s fluoridy, jejichž vhodný obsah se však liší podle věku dítka.

U některých skupin dětí hrozí vyšší riziko vzniku zubního kazu. Jsou to především předčasně narozené děti a děti s nízkou porodní hmotností, děti handicapované a chronicky nemocné, děti rodičů s vysokým výskytem kazů, děti s poruchami spánku a děti s poruchami růstu zoubků. Také děti s častým příjmem sacharidů a děti spící s kojeneckou lahví nebo u prsu matky. Samozřejmě jsou zvýšeně ohroženy také děti se špatnou úrovní hygienické péče.

Co tedy kromě čištění zoubků můžete udělat pro zdraví zoubků vašeho dítěte?

Sami, rodiče, se snažte jít příkladem a v době, kdy se začínají dítěti prořezávat zoubky, věnujte hygieně dutiny ústní zvýšenou pozornost. Neochutnávejte stravu pro dítě stejnou lžičkou, jakou je pak budete krmit. Neolizujte dítěti prsty ani dudlík ve snaze jej očistit. Pokuste se dítě co nejméně líbat na ústa.

Snažte se také omezit příjem sacharidů u dítěte tím, že dětem nebudete příliš sladit čaj a mléko, zejména večer před spaním, nepodávejte jim sladké džusy a nápoje, ačkoliv je v reklamách doporučují jako výrobky vhodné pro děti. Nenamáčejte dudlíky do medu, cukru ani sirupu a omezte podávání jakýchkoliv sladkostí, především v době mezi hlavními jídly. Nejméně škodlivá je jejich konzumace těsně po hlavním jídle. U starších dětí se snažte vyhnout také potravinám typu hranolky, langoše, chipsy atd., jsou stejně nebezpečné nejen pro zuby, ale i pro rozvoj tukových zásob.

Žvýkačky, pokud možno bez cukru a přehnaného množství sladidel, jsou vhodné u dětí školního věku. Podporují tvorbu slin, které pomáhají odstranit zbytky potravy z úst a neutralizovat kyselé prostředí v ústech vzniklé po jídle.

První návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout již v prvním roce života dítěte. Taková prohlídka by měla být nenásilná, spíše seznamovací, beze spěchu, většinou se dají u zubařů bez větších problémů domluvit. Dále by mělo dítko docházet ke kontrolám a případnému ošetření každých 6 měsíců, za doprovodu rodičů.





Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Strabismus Strabismus

Strabismus je odborným názvem pro šilhavost. Jde o stav, kdy osy pohledu očí nesměřují současně a rovnoběžně k fixovanému bodu, ale jedno se od tohoto směru odchyluje. Takto vzniká...

Když dítě nezapadá do kolektivu Když dítě nezapadá do kolektivu

Některé děti jsou odjakživa společenské – v novém prostředí si ihned najdou kamarády a nemají problém se zařadit. Jiné bývají více uzavřené nebo mají jen strach z něčeho nového a z každé návštěvy...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka